Forbes;műtrágya;Bige László;

2019-02-13 08:22:21

110 milliárdos eltéréssel becsülték fel Bige László vagyonát

A száz leggazdagabb magyar közé 220 milliárdos céges és magánvagyonnal került be a műtrágyakirály, a Forbes viszont csak feleennyire taksálta Bige vagyonát.

Brutális, 110 milliárdos különbséggel mérték fel Bige László vagyoni helyzetét a Forbes és a Napi.hu által publikált Száz leggazdaabb magyar-összeállítás. A két számítás között csupán néhány hónap telt el: az előbbi lista tavaly májusban jött ki, az utóbbi pedig az év végén.

24.hu megpróbálta megtudni, mi okozza a drámai különbséget, vagyis mitől eshetett legalábbis becslés szerint a felére a Bige-vagyon hét hónap alatt.

Ez azért is érdekes kérdés, mert a műtrágyakirály szolnoki gyárát novemberben 300 rendőr szállta meg, akkora volt a felhajtás, hogy éjszakára is a területen maradtak. Hogy egy újabb oligarchaleszámolás egyik felvonását láttuk-e, még mindig nem világos, legalábbis a rajtaütés részletesebb indoklásával máig adósak a hatóságok.

A Forbes szerkesztője, Zsiborás Gergő  a lapnak azt mondta, az akciót nem vették figyelembe a számításoknál. Tény, hogy egyelőre csak a nyomozás megkezdéséről jelentek meg hírek, konkrét bűncselekmény, esetleg bírság, a csoport eredményét, üzletmenetét befolyásoló információk nem láttak napvilágot.

Ugyanazt nézik, de nem ugyanúgy

Márpedig mindkét toplista készítői csakis a nyilvánosan elérhető adatokból dolgoznak, jobbára cégértéket számolnak, lényegében azt becsülik meg, mennyit fizetnének az adott milliárdos cégeiért, ha mindet eladnák és persze vevő is lenne rájuk. Csak nem teljesen ugyanazokat az adatokat veszik figyelembe.

A 100 leggazdagabb magyar védjeggyel megjelenő lista esetében a kiindulási pont a saját tőke, de figyelembe veszik a nyereséget, a piaci részesedést, az exportot, külföldi cégekben való részesedést vagy például az ingatlanportfóliót. A 220 milliárd forintos Bige-vagyon kiszámításához a 2017-es adatok álltak rendelkezésre, de a birodalom cégeinek teljesítményét összesítő konszolidált mérleg még nem készült el, azt csak októberben adták le a cégbíróságon – ebben látja az eltérés fő okát Szakonyi Péter, aki 18 éve szerkeszti a milliárdosok rangsorát. A

A Forbes kicsit másként dolgozik, az amerikai anyalap módszertanát átvéve összesíti a mogulok vagyonát. Az adott a vállalat aktuális üzleti eredményességét veszi alapul és szorozza az iparági szorzóval, továbbá figyelembe veszi a készpénzállományt, valamint a hiteleket és persze a felvett, adózott osztalékokat is. A szorzót alapvetően az iparági tranzakciók alapján lövik be, de nézik a piaci helyzetet, a növekedési potenciált, az exportbevételt, márkaerősséget, amik mind befolyásolják a mutatót.

A Bige-vagyonnál tapasztaltható visszaesést két fő okkal magyarázta Zsiborás Gergő. Alacsonyabb szorzóval számoltak, mert jelentősen romlott az iparági környezet. Több lett a versenytárs, ami nem tesz jót az eladási áraknak, ráadásul emelkedtek a gázárak, vagyis nőttek a termelési költségek.

Ami a konkurenciát illeti, a magyar piacra belépett Andrej Babis Agrofert-csoportja, aminek Szlovákiában, vagyis elég közel van műtrágyagyára, de Ausztriában, Romániában is termelnek nagy gyárak. Érvágás Bigének, hogy a legnagyobb magyarországi agrárintegrátort, a KITE-t nem tudta megszerezni, sőt, miután, ellenlábasa, Csányi Sándor elszerezte az orra elől a nádudvari céget, fel is mondták a szerződést Bigéékkel.