;

18+;ORFK;zombik;balesetmegelőzés;

Élőholtként vánszorog a mobilozó tini, nem csoda, ha elgázolják - üzeni videójával a rendőrség

- Zombiként mutatja be a mobilozó gyalogosokat a rendőrség

Tántorgó élőholtakként ábrázolja a telefonozó fiatalokat új kampányában az ORFK, akiket az sem érdekel, ha elütik őket. A videóban a gázoló tűnik áldozatnak.

Szintet lépett az áldozathibáztatás a rendőrségnél: friss baleset-megelőzési videójukban az okostelefonjukba mélyedő fiatalokat tántorgó, szörcsögő zombiként ábrázolják, akik piros jelzésnél simán lelépnek a járdáról – nem is csoda, ha megtörténik a baj, és egyiküket fékezés nélkül elgázolja egy autó. (A prevenciós anyagot az Országos Rendőr-főkapitányság Országos Balesetmegelőzési Bizottsága és a Vöröskereszt készítette.)

Vérbe fagyva is mobilozna

Felelősséggel, gyalogosan is! című, 18-as karikás felvétel a gázolás utáni pillanatokban válik igazán abszurddá: látjuk az áldozat véres kezét, ahogy utolsó erejével is az okostelefon után nyúl.

Eközben a sofőr kiszáll az autóból, és ahelyett hogy hívná a mentőket vagy a rendőrséget, neheztelve-döbbenten nézi, ahogy botorkálnak körülötte a mobilozó zombik.

 A felvétel alapján úgy tűnhet, mintha az igazi áldozat a más hibájából bajba keveredő autós lenne, a szörnnyé maszkírozott gyalogosok pedig megérdemelnék a sorsukat. 

A felvetett probléma valós – a rendőrség közlése szerint évente átlagosan 2500 embert ütnek el a hazai utakon, és 150-en bele is halnak a gázolásba –az ORFK pedig a sofőrök figyelmét is felhívja rá, hogy zebráknál, buszmegállóknál lassítsanak, és fokozott figyelemmel vezessenek.

A videó ezzel együtt is gyalogosokat teszi felelőssé a balesetekért, ráadásul még csak nem is emberként, hanem dehumanizált, méltóság nélküli élőholtként ábrázolja őket.  Megkérdeztük az Országos Rendőr-főkapitányságot, hogy

 

  • Miért kellett lélektelen, rohadó zombiként ábrázolni a  figyelmetlenül közlekedő fiatalokat?

  • Szerintük a videóban bemutatott balesetért csak a zombi-járókelő felelős, vagy hibás az autós is?

  • Mennyiben erősíti az áldozatok iránti együttérzést, vagy a felelősségvállalást, ha még a rendőrség is szörcsögő élőholtakként láttatja őket?

Ha választ kapunk a rendőrségtől, frissítjük cikkünket. 

„Ha flörtölnek, az gyakran erőszakhoz vezet”

Az ügy kínosan emlékeztet a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság hírhedtté vált Tehetsz róla-tehetsz ellene kampányra, amiből az derült ki, hogy a kihívóan öltözködő, viselkedő lányok is tehetnek róla, ha aztán nemi erőszak áldozatai lesznek. Jellemző, hogy a botrányossá vált oktatóvideókat törölték (bár a Youtube-on még itt-ott elérhetőek) és az alapvető jogok biztosa is nemtetszését fejezte ki miattuk.

A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság akkor közleményben úgy reagált: „a tapasztalat azt mutatja, hogy az ilyen (erőszakos) incidensek elkerülésében nagy szerepe van annak, hogy a nők miként kommunikálnak. Ha a fiatal lányok flörtölnek, az gyakran erőszakhoz vezet".  

A Vésztő és Tarhos közötti úton, a bélmegyeri elágazás közelében fának ütközött egy személygépkocsi. A balesetben hárman életüket vesztették.