Komoly szakmai támogatást kapott American College of Cardiology és az American Heart Association, még 2018 végén kiadott, új koleszterinajánlása, amely lényegében megegyezik az Európai Kardiológus Társaság állásfoglalásával. A legfontosabb irányelv, hogy a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás minden korosztály számára a szív-érrendszeri betegségek megelőzésének és a rizikófaktorok – többek között a magas koleszterinszint - csökkentésének alapja. Már kialakult érszűkület esetén az új ajánlás az életmódváltás mellett intenzív sztatin terápiát is javasol, amely csökkentheti az LDL-koleszterin szintjét – mondta Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa.
Az ajánlás szerint a koleszterinszinttől, az érszűkület jelenlététől az életmódtól és egyéb rizikófaktoroktól is függően, az egyéni toleranciát és kiegészítő terápiás lehetőségeket figyelembe véve kell megvizsgálni a gyógyszeres koleszterincsökkentés lehetőségét. Egészséges, de enyhén magasabb koleszterinszinttel rendelkező emberek esetében meg kell határozni a beteg rizikóját, figyelembe véve többek közt a nemet, az életkort, a családi anamnézist, a dohányzást, a testsúly, a BMI-t, a vérnyomást, és persze magát a koleszterinszintet, stb. Ha kiderül, hogy a páciens a veszélyeztetett csoportba tartozik, az ajánlás szerinti koleszterin célértéket kell elérni - ismertette a kardiológus.
Jelenleg úgy tartják, "minél alacsonyabb a koleszterinszint, annál jobb". Ezt mutatják az epidemiológiai vizsgálatok, az állatkísérletek és a genetikai retrospektív vizsgálatok. A célértéket elsőként a diétával, életmódváltással kell elérni, a második lépés lehet a sztatin és/vagy fibrát adása, amelyek megakadályozzák a koleszterin felszívódását a bélben. Ezután jöhet szóba az amerikai irányelvben megjelölt, havi egyszeri injekció formájában beadott PCK-9 vegyület. Ez, bár itthon is elérhető, meglehetősen drága és még kevesebb tapasztalatuk van az orvosoknak vele, mint a többivel készítménnyel.