Fidesz;Ausztria;Gulyás Gergely;magyar kormány;

FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Operabál előtt: diplomáciai offenzívában Gulyás Gergely

Berlini tárgyalásai után csütörtökön Bécsben tárgyalt az osztrák politikai élet vezetőivel Gulyás Gergely – tudta meg a Népszava. Este még az operabál is szerepelt a miniszter programjában.

Heinz-Christian Strache alkancellár, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke, Johann Gudenus FPÖ-frakcióvezető, Karl Nehammer az Osztrák Néppárt (ÖVP) főtitkára, Wolfgang Sobotka, az osztrák parlament alsóházának ÖVP-s elnöke, Karin Kneissl kül- és Európa-ügyi miniszter (független) és Ivica Dacic szerb külügyminiszter – ritkaság, hogy egy egynapos diplomáciai látogatásba ennyi találkozót belezsúfoljanak, de Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bécsi látogatásának ez a programja - plusz este „levezetésképpen” az osztrák operabál.

Gulyás Gergely ausztriai tárgyalásai annak a „tűzoltó akciónak” a részét képezik a Népszava információi szerint, melynek keretében a fiatal politikus Balog Zoltán volt EMMI-miniszterrel a hét elején titokban Berlinben járt, ahol többek között Annegret Kramp-Karrenbauerrel, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökével is találkoztak, és megpróbálták megmagyarázni a kormány által indított, az Európai Bizottságot és annak elnökét, Jean-Claude Junckert gyalázó kampányt. (Közben az Európai Bizottság újabb, a magyar kormány valótlan állításait cáfoló kampánykiadványt jelentetett meg, ebben a korábbihoz hasonlóan hét pontba foglalva, részletesen és közérthetően magyarázzák el, miért nem igazak a kormány állításai.)

A zsúfolt program annyiban érthető, hogy mint lapunk csütörtökön megírta, a Fidesz pártcsaládjában, az Európai Néppártban (EPP) egyre többen gondolják úgy: a kampány után nincs helye a magyar kormányzó erőnek soraikban. Egyre többen csatlakoznak a Fidesz kizárását célzó kezdeményezéshez és a téma már április elején napirendre kerülhet. Ausztriában jelenleg a Néppárt és a Szabadságpárt koalíciója irányít, az osztrák kormányfő, a néppárti Sebastian Kurz (akire megválasztásakor Orbán Viktor mint egyik legfontosabb európai szövetségesére tekintett annak bevándorlással kapcsolatos nézetei miatt) maga is elfogadhatatlannak nevezte a Juncker-ellenes kampányt, de korábban bírálta az Orbán-kormányt a demokratikus értékekkel szembemenő döntései miatt is. A Budapesten ellehetetlenített CEU is Bécsbe költözik jövőre.

A néppárti vezetőkkel folytatott találkozók természetesek; Heinz-Christian Strachéval már pikánsabb a helyzet, hiszen az FPÖ az Európai Parlamentben annak a Nemzet és Szabadság Európája frakciónak a tagja, amely a legszélsőségesebben unióellenes populista pártokat tömöríti, mint például a német Alternative Für Deutschland, a francia Nemzeti Gyűlés (Marine Le Pen pártja), a Brit Függetlenségi Párt vagy éppen az olasz Északi Liga. Kérdés, a protokoll szerint Gulyás Gergely mint miniszter tárgyal az osztrák alkancellárral, vagy mint a Fidesz pártpolitikusa az FPÖ vezetőjével. Persze magyarázat lehet a találkozóra, hogy Strache hívta meg Gulyás Gergelyt az operabálba Ivica Dacic szerb külügyminiszterrel együtt. Az FPÖ hagyományosan nagy barátja Szerbiának, már csak azért is, mert a délszláv háborúk idején az országban letelepedett szerbek körében kiemelt népszerűségnek örvend. Igaz, Johannn Gudenus frakcióvezetővel már "nehéz" lenne nem pártalapon tárgyalni. Ő egyébként arról ismert az osztrák politikában, hogy Soros György-ellenes és bevándorlóellenes nézetei nagyon hasonlítanak Orbán Viktoréra.

Tizenöt ritkaságnak számító kolorádói jegenyefenyőt is el kell távolítani a majdani Rózsakert területén.