A tavasz közeledtével gyakoriak a felső légúti megbetegedések, ezért részben az időjárás változékonysága, részben pedig az életmódunk felelős. Télen keveset vagyunk friss levegőn, nem mozgunk eleget, kevés gyümölcsöt, zöldséget fogyasztunk, így fogékonyabbá válunk a fertőzésekre – mondta dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.
Az influenza elleni védőoltás csökkenti a betegség szövődményeként jelentkező tüdőgyulladás kialakulásának kockázatát. De be lehet adatni kifejezetten tüdőgyulladás elleni védőoltást is, főleg az időskorban gyakoribb és veszélyesebb tüdőgyulladást okozó baktérium, a Pneumococcus ellenit. Krónikus légzőszervi – asztmás, COPD-s betegek –, krónikus szívbetegek, máj- vagy vesebetegek, dohányosok, cukorbetegek és csökkent immunrendszerrel élőknek ez nagyon ajánlott is.
A kórokozók terjedését megelőzhetjük, ha rendszeresen kezet mosunk, kézfertőtlenítőt használunk.
Ha megfáztunk, zsebkendőbe köhögjünk, tüsszentsünk, de akár egészségügyi maszkot is használhatunk, hogy megakadályozzuk a fertőzés továbbterjedését.
Zárt térben, ahol sok kórokozó fordul elő - például ha valamelyik családtag beteg - érdemes gyakran, rövid ideig, intenzív szellőztetést végezni.
Mozogjunk rendszeresen, de legalább hétvégén tegyünk nagyobb sétákat friss, jó levegőjű környezetben.
Ügyeljünk a táplálkozásunkra is, étkezésünk legyen rendszeres és változatos.
Az immunrendszer egészséges működéséhez nagyon fontos a téli időszakban a D-vitamin pótlása is, krónikus légúti betegséggel élők számára különösen, és a megfelelő időtartamú és minőségű alvás is.
A tüdőgyógyász azt ajánlja, legyengült immunrendszerű, idősebb ember ne látogassa meg az influenzás vagy fertőző légúti beteg ismerősét, mert könnyen elkaphatja a fertőzést.