egészségügy;Magyar Orvosi Kamara;

2019-03-05 07:45:00

Harc a hálapénz ellen és a betegbiztonságért

Másfél milliós orvosbérrel, átlátható várólista rendszerrel és szigorúbb orvosetikai szabályokkal számolná fel a paraszolvenciát a most programot hirdető Újratervezés csoport.

A zömében az 1001 Orvos Hálapénz Nélkül csoportból szerveződő, ma már több mint száz doktort tömörítő Újratervezés nevű közösség hétfőn hajnalban hirdetett programot, nem titkolva, hogy elsősorban szakmai kamarájuk belső reformjához szeretnék megnyerni kollégáikat. A köztestület tisztújítása, a küldöttek újraválasztása most zajlik, a kamara élén már csaknem 15 éve elnöklő Éger Istvánnal pedig meglehetősen elégedetlenek. Róla a csoport egyik alapítója, Máthé-Horváth Nóra február elején, a Népszavának adott interjújában azt mondta: „Az idő nem Éger István mellett szól. Volt másfél évtizede tenni valamit egy élhető, szerethető orvosi kamaráért, amiben bizalmunk van, és ez nem történt meg.” 

A csoport másfél milliós orvosbérrel, átlátható várólista rendszerrel és az orvosetikai szabályok szigorításával tenné meg az első lépéseket a hálapénz megszüntetésére – derült ki a programból. A csoport keményebb érdekvédelmet és puritán gazdálkodást vár a kamarától. (Mint emlékezetes: két évvel ezelőtt Kunetz Zsombor orvos levélben kérte a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökét arra, hogy tegye nyilvánossá a köztestület gazdálkodásával, valamint vezető tisztségviselői javadalmazását, ám az adatok kiadásáért 88 ezer forintot kért a MOK. Végül bíróság kötelezte a köztestületet a kért információk közzé tételére, a kamara pedig etikai eljárást indított az orvos ellen.)

Az Újratervezés csoport elszántságot és tetteket ígér a betegbiztonság javítására is. „Ha méltó körülmények között végezhetjük a szakmánkat, és méltó körülmények között gyógyulhat a beteg, akkor az mindenkinek jó lesz" – mondta a Népszavának Kincses Gyula egészségpolitológus, a csoport egyik alapító tagja. Hozzátette: "Hisszük, hogy a betegbiztonság köré szervezhető orvosi összefogás, a programunkkal erre teszünk most kísérletet." Szerinte a betegbiztonság az a pont, ahol összeér a beteg és az orvos érdeke.

– Ahhoz, hogy a páciensek biztonságban és eredményesen gyógyuljanak, elengedhetetlen az ellátás körülményeinek javítása. Ezért éppúgy szorgalmazzuk a reális, betartható minimum feltételeket, mint azt, hogy a szakmánk több szerepet kapjon az eljárásrendek kialakításában, és az ellátási mutatók nagyobb nyilvánosságát – mondta a szakértő. Az utóbbi érdekessége, hogy az mennyire összecseng a Pénzügyminisztérium minap nyilvánosságra került egészségügyi reformcsomagjával: abban ugyancsak szükségesnek tartják, hogy a lakosság számára, közérthető formában is hozzáférhető, érhető adatokkal mutassák be az egészségügyi szolgáltatók tevékenységét.

Lapunk kereste Éger Istvánt, hogy reagáljon a csoport által meghirdetett programra, a kamara elnöke kedd délelőtt, a MOK honlapján ismertette a testület állásfoglalását.