Fidesz;Európai Néppárt;kizárás;

Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke  fogadja Orbán Viktor kormányfőt az EPP brüsszeli székházában 2017. január 26-án. MTI Fo

- Március 20-án indulhat el a Fidesz kizárásáról szóló eljárás az Európai Néppártban

Az Európai Néppárt március 20-i politikai gyűlésén tárgyalja a Fidesz kizárását kezdeményező indítványokat.

Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke hétfő este bejelentette, hogy kilenc országból 12

tagpárt kérte hivatalos levélben a téma napirendre tűzését. A politikus az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozott.

Az Európai Bizottság egyforma elszántsággal fog válaszolni a hazugságokra és a félrevezető retorikára függetlenül attól, hogy a testület elnökét, alelnökét, tagjait vagy munkatársait érik támadások. Vagyis a Frans Timmermans alelnököt szerepeltető kormányzati plakátkampányra is reagálni fog – derült ki a testület hétfői sajtótájékoztatóján, ahol Margaritisz Szkinasz szóvivő a Népszava kérdésére válaszolt. Orbán Viktor kormányfő egy német lapnak adott hétvégi interjújában bejelentette, hogy a választási poszter következő főszereplője Jean-Cluade Juncker bizottsági elnököt "váltva" Frans Timmermans lesz.

A szóvivő nem hagyta válasz nélkül a Brüsszelnek címzett újabb budapesti válaszlevelet, amelyben a Fidesz-kormány cáfolja a brüsszeli állításokat. Szkinasz gyakorlatilag megismételte a múlt héten publikált bizottsági véleményt: eszerint a magyar kormányzati kampány eltorzítja a valóságot és egy sötét összeesküvés képét festi fel. "Az igazság az, hogy nincs semmiféle összeesküvés. A magyarok megérdemlik, hogy megismerjék az igazságot" – hangsúlyozta. Kitért arra a friss budapesti vádra, amely szerint Chrystos Stylianides, az Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtásért felelős tagja "üdvözölte" a humanitárius vízumok bevezetését javasló európai parlamenti állásfoglalást. Az igazság ezzel szemben az: a testület nem üdvözölte a határozatot, hanem bejelentette, hogy tanulmányozza azt.

Előzmények - Juncker plakátra kerülése volt az utolsó cseppA Néppárt (EPP) szabályai szerint legalább öt országból legalább hét tagpárt kezdeményezheti egy párt kizárását a szövetségből. Ez a szám már pénteken összejött, de azóta is sorra csatlakoznak a Fidesz eltávolítását kérők táborához: hétfőn jelentette be ezt a a görög Új Demokrácia, majd a bolgár Erős Bulgáriáért (DSB) is. Levelükben valamennyien az Európai Néppárt értékeivel összeegyeztethetetlennek nevezték Orbán Viktor és a Fidesz politikáját. "Orbán Viktor megnyilatkozásai és poszterkampánya súlyos károkat okozott a néppártnak. Elvárom, hogy a kampányt befejezze és bocsánatot kérjen" - fejtette ki még múlthéten Manfred Weber, az EPP európai parlamenti frakcióvezetője is, nem zárva ki a kizárás lehetőségét.
Az eljárás megindításáról az EPP elnökségének kell határoznia, ennek során Orbán Viktort is meg kell hallgatniuk. A Fidesz felfüggesztéséről vagy kizárásáról a pártcsalád politikai gyűlése dönt. Ha a Fidesznek ajtót mutatnak az Európai Néppártban, EP-képviselőinek nem kell automatikusan távozniuk a frakcióból. A politikai csoport tagjait nem lehet kollektívan eltávolítani, minden egyes képviselő kizárásáról külön kell dönteni.

A februári fizetésükkel egy összegben megkapják a fel nem használt szabadságuk megváltását is.