sztrájk;szakszervezet;autóipar;béremelés;Hankook;

2019-03-06 17:52:52

Újabb sztrájkhullám jöhet az autóiparban

Ismét a sztrájk eszközéhez nyúltak a dolgozók az autóiparban. A Hankooknál és a Westcastnál is magasabb béreket követelnek.

Két ipari üzemben is teljesen leállt két órára a termelés szerda reggel: a Hankook dunaújvárosi gumiabroncsgyárában, és a Westcast oroszlányi üzemében is szinte teljes létszámban sztrájkoltak a dolgozók. Egyik cégnél sem sikerült ugyanis mindeddig megállapodni az idei béremelés mértékéről. Úgy tudjuk, a vezetőséget mindkét üzemben meglepte, milyen nagy arányban vettek részt a munkabeszüntetésben a dolgozók. A kipufogókat gyártó, mintegy 1500 főt foglalkoztató Westcastnál 5-6 ember kivételével mindenki sztrájkba lépett. A Hankooknál pedig szándékosan műszakváltás idejére időzítették a munkabeszüntetést, így két műszak több mint ezer dolgozója nem vette fel a munkát.

A menedzsmentek reakciója azonban eltérő volt. Míg a Westcastnál a sztrájk ideje alatt is tárgyalt a szakszervezet és a vezetőség, addig a Hankook nem sokkal a figyelmeztető sztrájk után egyoldalúan bejelentette: 13,6 százalékkal emeli a béreket. Itt kezdetektől nem volt zökkenőmentes a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetéhez (VDSZ) tartozó helyi szakszervezet és a cégvezetés közötti egyeztetési folyamat, a Hankook február végén egyoldalúan fel is függesztette a tárgyalásokat. Erre válaszul a helyi szakszervezet múlt héten megalakította a sztrájkbizottságot, és benyújtotta bérkövetelését: 18 százalékos alapbér-emelést, és többek között a bónuszrendszer átalakítását, jubileumi kifizetést szeretnének elérni. Hétfőn és kedden tárgyaltak is erről a helyi menedzsmenttel, ám Székely Tamás, a VDSZ elnöke szerint a vezetőség még saját javaslattal sem állt elő. Ugyanakkor kirúgással, a munkásszállásról történő eltávolítással fenyegetik a dolgozókat. Utóbbit a Hankook Tire Magyarország Kft. közleményben cáfolta. Pár órával a sztrájk után pedig bejelentette: 2019-ben átlagosan 13,6 százalékos alapbéremelést hajt végre január 1-jétől visszamenőleges hatállyal, amelynek összegét már csütörtökön ki is fizetik a dolgozóknak. A cég közleménye szerint a béremelés kidolgozásánál a vállalat figyelembe vette a munkavállalók véleményét, a piaci helyzetet, valamint az üzemi tanács javaslatait.

Ez alapján úgy tűnik: a Suzukihoz hasonlóan a Hankook is az üzemi tanácsot tekinti tárgyaló partnernek, holott az nem is köthet bérmegállapodást. A dolgozók legalább tíz százalékát tömörítő szakszervezet viszont kezdeményezhet bértárgyalást. Márpedig Hankook dunaújvárosi gyárában a mintegy 3100 dolgozó több mint 30 százaléka szakszervezeti tag. Székely Tamás szerint érthetetlen a menedzsment viselkedése. „Bohócot csináltak magukból azzal, hogy egyoldalúan kihirdettek egy béremelést, hiszen a sztrájktárgyalások még nem zárultak le, részünkről legalábbis folytatjuk” – fogalmazott. Megjegyezte: a 13,6 százalékos béremelés ráadásul csak egy átlag, amely úgy jön ki, hogy egyesek 22 százalékot, mások 6 százalékot kapnának. A szakszervezeti vezető úgy látja: a cégvezetés félelmét jelzi az ajánlat, amellyel most a dolgozók egységét próbálják megtörni, hiszen eddig semmilyen béremelési javaslattal nem álltak elő.

Kérdés, a dolgozók megelégszenek-e a cég ajánlatával, vagy folytatják a sztrájkot. A sztrájktörvény alapján a sztrájktárgyalás 7 napig, jelen esetben tehát vasárnapig tart, ez alatt lehet egy két órás figyelmeztető sztrájkot szervezni. Azt követően viszont akár egy hosszabb munkabeszüntetés is jöhet: a győri Audinál január végén csaknem egy hétig sztrájkoltak a dolgozók. Hogy ez a Hankooknál is így lesz-e, azt Székely Tamás egyelőre nem tudta megmondani. Jelenleg a dolgozók körében mérik fel, milyen válaszreakciókat tartanak megfelelőnek.

A Westcastnál a menedzsment időt kért a bérkövetelések átgondolására – tudtuk meg a cégnél bértárgyalásokat folytató Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnökétől, László Zoltántól. Szerinte, ha a héten nem születik megállapodás, akkor jövő héten akár egész hetes munkabeszüntetésre is sor kerülhet.