Vitát indított a jogállamiság megerősítésének jövőbeli lehetőséges módjairól szerdán az Európai Bizottság, mondván, hogy a jelenlegi folyamatokat látva erre minden korábbinál nagyobb szükség van.
Frans Timmermans, a brüsszeli testület első alelnöke sajtóértekezletén hangsúlyozta: az egész Európai Unió működése attól függ, hogy valamennyi tagállamban érvényesülnek-e a jogállamiság követelményei.
Az elmúlt évek tapasztalatira építve a bizottság szerdán meghatározott három pillért, amelyek elősegíthetik a jogállamiság hatékonyabb érvényesítését:
a jogállamisági normák jobb nemzeti szintű megismertetése, például a közvéleménynek szóló kommunikációs tevékenység és a civil társadalom részvétele révén;
a korai megelőzés, mivel miközben az elsődleges felelősség a tagországoké, az EU jelentős segítséget tud nyújtani egyes kulcsfontosságú rendszerek és intézmények ellenálló képességének megszilárdításában;
és testreszabott válaszlépések, amelyek magukban foglalhatják a kötelezettségszegési eljárásokat, az EU pénzügyi érdekeinek védelméről szóló bizottsági javaslatot, illetve a meglévő jogállamisági keret finomhangolásának lehetőségét.
Timmermans arról számolt be, hogy az elmúlt években megsokszorozódtak a jogállamisági aggályok Európában, ezért határozottabb fellépésre van szükség. Hozzátette: júniusban a bizottság bemutatja elképzeléseit a jogállami keret továbbfejlesztésére.
Röviden kitért a romániai helyzetre, és a reformfolyamat folytatására, mielőbbi újbóli pályára állítására szólította fel Bukarestet.
Kiemelte, hogy visszalépések helyett tovább kell haladni a megkezdett úton, nem szabad megzavarni az igazságszolgáltatást, s olyan rendszert létrehozni, melyben a korrupció miatt elítélt magas rangú tisztségviselők „de facto rendszerszintű büntetlenséget” élveznének.
Sürgősen konkrét lépésekre van szükség Romániában, az aggályok orvoslása hiányában az Európai Bizottságnak lépnie kell – szögezte le az alelnök.
Az olaszországi helyzettel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva pedig elmondta, bár vannak problémák, az országban egyelőre nem lát szisztematikus veszélyt a jogállamiságot érintően.
Aláhúzta ugyanakkor, hogy a kérdés mindenkit érint, mivel „egyik uniós tagállam sem immunis erre a vírusra”, számos politikus megpróbálja kihasználni az emberek aggodalmait és félelmeit, ezért meg kell vizsgálni az eddigi trendeket és ki kell találni a megoldást.