merénylet;Észak-Írország;

2019-04-20 12:16:21

Két fiatalt tartóztattak le az ír újságírónő meggyilkolásával kapcsolatban

Lyra McKee-t egy maszkos támadó lőtte le Londonderryben, az értelmetlen erőszak megrázta Észak-Írországot.

Egy 18 és egy 19 éves fiatal férfit tartóztattak le a rendőrök a Lyra McKee újságírónő meggyilkolása miatt, a párost terrorcselekmény elkövetésével gyanúsítják, írja honlapján a BBC.

Mint a Népszava is beszámolt róla, Mckee az az észak-ír Londonderryben kirobbant utcai erőszakról tudósított: tüntetők és rendőrök csaptak össze a városban csütörtökön, miután a hatóságok házkutatásba kezdtek a város egyik negyedében.  

A tüntetők Molotov-koktélokkal és kövekkel dobálták a rendőröket, egy rendőrségi terepjáró közelében pedig mintegy 100 nézelődő és tiltakozó verődött össze: közöttük volt a tudósító is, amikor

A vérző nőt a rendőrök a terepjáróba fektették, majd lángoló barikádokon áttörve szállították kórházba, de így sem tudtak rajta segíteni.

A gyilkosságért a rendőrség az újjászerveződő IRA-t tette felelőssé, a vérontás azonban általános közfelháborodást és visszatetszést váltott ki az országban. Kívülállókra mutogatnak az ír radikálosok is: a 24.hu emlékeztet rá, Michelle O’Neill, a britellenes katolikus mozgalom legnagyobb pártja, a Sinn Féin alelnöke, a párt észak-írországi vezetője pénteki Twitter-üzenetében az egész békefolyamat, a megbékélés alapjául szolgáló nagypénteki megállapodás elleni támadásnak minősítette a történteket, úgynevezett szakadároknak nevezve az újságírónő haláláéért felelősöket. 

 Lyra McKee-t április 19-én búcsúztatták családtagjai és barátai: a szertartásra több százan jöttek el; a tömegben ott volt a Sinn Féin és a Demokrata Unió Párt elnöke is.

A húsvéti időszak minden évben feszültséggel teli Észak-Írországban, mert az Egyesült Királyságtól történő elszakadásért harcoló köztársaságpártiak ilyenkor emlékeznek meg az 1916-os felkelésről. A hatnapos forradalmat akkor a britek leverték, vezetőik közül többet kivégeztek. Londonderry volt a színhelye ráadásul a véres vasárnapként elhíresült eseményeknek is: 1972. január 30-án 13 fegyvertelen ír szabadságjogi tüntetőt lőttek agyon brit katonák a városban.