Extrém hideg van Európa-szerte, írja az Euronews. A májusra legkevésbé sem emlékeztető hideg, szeles, esős, néhol havas időjárás hétvégéig egészen biztosan marad. A kontinenset jelenleg kettészeli a középső területek felett lévő hideg levegő. Spanyolországban, illetve Oroszország egyes részein 28 és 33 fok közé is felmelegszik a levegő, Európa középső tájai felé haladva viszont fokozatosan csökken a hőmérséklet, szakad az eső, és van, ahol keményen havazik is. Így például a horvát hegyekben, de a héten Szlovákiában is komoly problémát okozott a váratlan hó.
Ausztriában az ország teljes területén az elmúlt 40 év leghidegebb májusa az idei. A legmelegebbet, 4 fokot Alsó-Ausztriában mérték csütörtök reggel, míg Karintiában 5, Tirolban 12 fok volt.
Szerdán Magyarországon is száz éves országos, illetve 79 éves fővárosi rekordot döntött meg az alacsony hőmérséklet.
Eközben az alacsonyabban fekvő horvátországi területeken áradások fenyegetnek. Zágrábtól 80 kilométerre délkeletre az Una folyó vízszintje várhatóan túllépi az 1955-ben mért eddigi rekordmagasságot is.
Áradás van Romániában is: figyelmeztették a Beszterce-Naszód megyei Szászbudak lakosságát szerda este, miután a Budak folyó vízállása 60 centiméterrel meghaladta az árvízszintet - írja a Transindex.ro. A megyében Kiszsolna településen körülbelül 50 háztáji gazdaságot öntött el a víz, 30 személyt kellett kimenekíteni. Nagysajó községben (Şieu) csütörtök reggelig mintegy 15 házat árasztott el a víz. Árvíz van Maros megyében is: hat családnak kellett elhagynia otthonát Székelyhodoson a szerda esti és éjjeli áradások miatt, írja a Maszol.ro. Ott kilenc településen több száz háztáji gazdaságot, pincéket, és egy iskolát is elöntött a víz.
A következő napokban további eső és orkánerejű szél várható Korzikán, az olaszországi Szardínián és Görögországban is.
A meleg és száraz idő miatt nagy volt az erdőtüzek veszélye, amik Oroszország Bajkántúl régiójában, Svédországban és az Egyesült Királyságban is pusztítottak. Mozambikra lecsapott a második legnagyobb ciklon két hónapon belül. Sokan meghaltak, és több mint húszezren kényszerültek elmenekülni. Iránban és máshol a Közel-Keleten a szokatlanul csapadékos tavasz áradásokat okozott.
Az olvadó jég a tengerszint folyamatos emelkedéséhez vezetett, és ez világszerte fenyegeti a partmenti településeket. Az elmúlt 25 évben a globális tengerszint mintegy 8 centiméterrel emelkedett meg.