ellenzék;liberálisok;EP-választás;

De kire szavazzanak a liberálisok? És kire fognak?

Bár Magyarországról csak a Momentum uniós jelöltjei ülnének be a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) frakciójába az Európai Parlamentben, a Republikon Intézet csütörtöki rendezvényén úgy tűnt: mindenki a liberális voksolókra hajt.

– Mit mondhatnék? Természetesen ránk – válaszolta Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció listavezetője, miután arról kérdezték, szerinte kire szavazzanak a hazai liberálisok a közelgő, jövő vasárnapi EP-voksoláson.

Az SZDSZ óta – amely hivatalosan már több mint hat éve megszűnt –, hazánkban nem működik klasszikus liberális párt. Ettől függetlenül a Republikon Intézet eseménye releváns volt, hiszen az intézet kutatásai szerint Magyarországon még mindig 10-20 százalék között vannak azok, akik liberálisnak vallják magukat. A rendezvényen a Fidesz és a Jobbik nem képviseltette magát, a DK, a Momentum, az MSZP és az LMP viszont a listavezetőjét delegálta. Az esemény meghívójában politikai vitapontként hirdették meg a hazai, ellenzéki „csúcsjelöltek” találkozóját, azonban ez csipkelődésekben nyilvánult csak meg.

Vágó Gábor például felvetette, hogy az MSZP-Párbeszéd egyetlen politikai terméke az uniós kampányban az összefogás. – Amikor az általános iskolában papírlapon vízfestékkel szórakoztunk, akkor jól nézett ki a kék, a zöld, a lila és a piros. Ha összeöntöttük őket, viszont furcsa szín jött ki a végén – fogalmazott.

Tóth Bertalan, az MSZP-Párbeszéd listavezetője erre visszakérdezett: „A Fidesz-kétharmadra gondolsz?” A főképp idősebbekből álló közönség inkább Tóth megszólalását díjazta.

A nézőtér egyébként fegyelmezetten, egy-egy ásítást elnyomva ülte végig a több, mint másfél órás beszélgetést. Az kiderült, hogy a kormánypárt migráns riogatásán kívül is bőven van miről diskurálni az EP-választás kapcsán. A már a hetek óta húzódó kampányból ismert szlogeneken kívül – MSZP-Párbeszéd: szociális Európa, LMP: klímavédelem, DK: Európai Egyesült Államok, Momentum: új politikai irány – megtudhattuk, hogy Cseh Katalin, Dobrev Klára, Tóth Bertalan és Vágó Gábor is egyetértett abban, hogy egységes, erős Európára van szükségünk.

A beszélgetést moderáló Szöllősi Györgyi a nagy egyetértések közepette szóba hozta, hogy a Fidesz nem fog egészségügyről, európai minimálbérről és nyugdíjról valamint európai ügyészségről beszélni, kampányuk csupán a migrációra fog épülni. Vágó Gábor szerint a migráció alapvetően a klímaváltozás miatt alakult ki. Cseh Katalin úgy vélte, abszurd, hogy a kormánypárt egy dologgal tud csak foglalkozni az uniós polgárokat foglalkoztató kérdések közül. Tóth Bertalan leszögezte, hogy általános kvótát és illegális bevándorlást soha nem támogattak, de azt nem hajlandóak tolerálni, hogy családokat és gyerekeket éheztessen a hatalom a határon. Dobrev Klára pedig úgy vélte, hogy hazánkban nem bevándorlási, hanem kivándorlási válság van.

A rendezvény második részében szakértők vitatták meg az ellenzéki aspiránsok vitáját. Mráz Ágoston Sámuel, a kormányközeli Nézőpont Intézettől úgy vélte, hogy a Momentum nagy nehezen felvállalta liberális értékrendjét, így aki liberális pártra akar szavazni májusban, az rájuk voksol. Nem lehet azonban tudni – folytatta Mráz –, hogy a Momentumra leadott szavazat, nem elvesztegetett voks-e. Könnyen meglehet ugyanis a kormányközeli szakértő szerint, hogy aki az európai liberális pártcsalád tagjára akar szavazni, az nem egy liberális párt bejutását támogatja, hanem egy liberális szavazat elveszítését kockáztatja. Závecz Tibor közvélemény-kutató úgy vélte, hogy a liberális szavazók jó része már elkelt és szétszóródott azon pártok között, amelyek képviselői részt vettek a vitán.