Mark Rutte szavai verték ki a biztosítékot ezúttal a magyar külügyminiszternél, a holland miniszterelnök azt mondta, nem tartják tiszteletben a jogállamiságot Magyarországon. Rögtön bei kérették a minisztériumba a holland nagykövetet, akinek az MTI szerint Menczer Tamás kommunikációért felelős külügyi államtitkár azt mondta, hogy az alapvető konfliktust a bevándorlás különböző megítélése jelenti a két kormány között és Hollandia csak azért kritizálja Magyarországot, mert nem tetszik, ahogy a bevándorlást kezeli.
Ha Menczer Tamás valóban ezt mondta, alaposan tévedett, ma ugyanis a holland kormány álláspontja a migrációval kapcsolatban sok hasonlóságot mutat a magyaréval – erről akár a Külügyminisztériumban is könnyen tájékozódhatnak, hiszen nyilvánosan is elérhető a holland külügyminisztérium A renewed European agenda on migration címmel megjelent háttéranyaga.
Ebben többek között az olvasható, hogy a holland kormány szerint a jövőben a schengeni övezet megőrzése érdekében a tagállamoknak egységes és kötelező jellegű vizsgálati sémát kell kidolgozniuk, az EU külső határain, uniós forrásokból kell biztosítani a határőrizet költségeit, meg kell akadályozni, hogy azok, akiknek a menekültkérelmét elutasították, eltűnjenek a hatóságok elől és esetleg egy másik tagállamba menjenek, és eleve magát a menekültügyi eljárást is jelentősen rövidíteni kell, akinek pedig elutasították, azt vissza kell szállítani a hazájába. A Törökországgal kötött menekültügyi megállapodáshoz hasonlóan más országokkal is hasonlókat kell kötni és növelni azoknak az országoknak a támogatását, ahonnan a menekültek érkeznek.
Mivel a budapesti holland nagykövet minden bizonnyal felhívta Menczer Tamás államtitkár figyelmét, a jövőben remélhetőleg elkerülhetőek lesznek a hasonló „félreértések”.