GDPR;

2019-05-17 08:25:00

Minden napra jut adatvédelmi incidens

Mintegy 380 adatvédelmi incidensről érkezett bejelentés a GDPR (általános adatvédelmi rendelet) egy évvel ezelőtti hatályba lépése óta. Ez ugyan kevesebb az Unió más tagállamaiban tapasztalt esetek számánál, de ez nem feltétlenül a felkészültséget és az adatbiztonság állapotát mutatja, hiszen ezek csak a felszínre került ügyek.

Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke a Népszavának elmondta: túlnyomó többségben emberi mulasztás okozta a bajt. Az incidensek kétharmadában téves címre postáztak elektronikus leveleket vagy jogellenesen tettek közzé tartalmakat, 5 százalékában pedig kódolatlan személyes információkat tartalmazó adathordozókat veszítettek el. Az új szabályok szerint az ügyeket a hatósághoz is be kell jelenteni, erre elektronikus bejelentőrendszert fejlesztettek. A jelzések 80 százaléka online érkezett. 

A türelmi idő egyébként már lejárt, a bírságok mértéke pedig emelkedett. Az incidenst a tudomásszerzést követően legfeljebb 72 órán belül jelenteni kell, és az együttműködés készsége is meghatározza, milyen eredménnyel zárul a vizsgálat - mondta Péterfalvi Attila.  

A jogsértések gyakran határokon is átívelnek: ezer körüli ügy köti össze a nemzeti hatóságokat. Ezek között vannak a közösségi médiával kapcsolatos bejelentések, de azok is, amikor a Google-tól kérik a keresési találatok törlését. Más a feltétele a közszereplőtől érkező kérésnek és más a civilektől, a NAV adóslistájáról szóló törlési kérelem teljesítésének.

A NAIH elnöke az EP-kampányról elmondta: ezúttal is csak az állampolgárok hozzájárulásával gyűjthetők adatok és építhetők támogatói listák, így értelemszerűen nem lehet rögzíteni egy adott párttal nem rokonszenvező állampolgárok adatait. Mint ismert: a Fideszt elmarasztalta a Kúria, mert megtévesztő módon - a jelöltállításra hivatkozva - gyűjtöttek Orbán Viktornak aláírásokat, az Alkotmánybíróság (AB) azonban megsemmisítette ezt a döntést. A hatóság elnöke üdvözölte az AB döntését, mert ezt a jogértelmezést tartalmazza az ajánlásuk is. Ugyancsak a kormánypártokkal kapcsolatos az az ügy is, amikor tavaly Sopronban személyiség-jellemzéseket írtak a szimpatizánsokról: "suttogó támogatásra megnyerhető hitoktató" és "proli réteg fő alakja" - szerepelt a jellemzésekben. Emiatt azonban senki nem tett panaszt, így hatósági eljárás sem indult.