Baku;Arsenal;Chelsea;Európa-liga;

2019-05-29 10:30:00

A politika árnyékában az El-döntő

Kevés angol szurkoló tekinti meg élőben az Arsenal és a Chelsea mérkőzését a labdarúgó Európa-liga szerdai, Bakuban sorra kerülő döntőjében. Az örmény–azeri konfliktus miatt az egyik játékos is otthon maradt.

Egy kupafinálé minden csapat életében különleges pillanat, az Európa-liga idei döntője azonban egy kicsit másképpen vonul majd be a történelembe. Ugyanis volt az a pénz, amiért az európai szövetség (UEFA) szembe köpte a szurkolókat, lévén sportszakmailag kevés érv szólt a földrajzilag messze elhelyezkedő, kétes nemzetközi megítélésű, félig-meddig Ázsiában található Azerbajdzsán mellett.

A Chelsea és az Arsenal szerda esti összecsapásának (21.00, tv: Digi Sport és Sport1) a bakui Olimpiai Stadion ad otthont. Az aréna befogadóképessége 68.700 fő, a két londoni csapat ugyanakkor mindössze hat-hat ezer jegyek kapott a fináléra.

Az Arsenal közleményben próbálta jobb belátásra bírni az UEFA-t, ám nem járt sikerrel. „Van 45 ezer bérletesünk és 180 ezer hivatalos tagunk. A 6000 kiosztott jegy miatt elkerülhetetlen, hogy a klubnak évek óta szurkoló és azt az Európa-ligában is buzdító szurkolók ezrei maradjanak le a meccsről" – olvasható a bírálatban.

Az UEFA a kritika ellenére nem adott több jegyet a csapatoknak, ugyanis a bakui reptér csupán napi 15 ezer ember befogadására képes. A londoni klub ennek kapcsán megkérdőjelezte, hogy Baku valóban alkalmas-e egy ilyen rangú mérkőzés megrendezésére.

Az "ágyúsok" végül értékesítették a hatezer jegyet, a Chelsea szurkolói viszont csak kétezer belépőre tartottak igényt. A távolmaradás oka egyszerű, Baku nagyságrendileg 4000 kilométerre fekszik Londontól, s nincs közvetlen repülőjárat sem a két város között. A játékosok magángéppel öt-hat óra alatt érkezhettek meg, a szurkolóknak az átszállások miatt közel egynapos utat kellett vállalniuk. Akik kitérőt tettek Katowicéban és Genfben, azok szűk 200 ezer forintnak megfelelő összeget szántak az útra, ám a drágább járatok jegyeiért háromszor-négyszer annyit is elkértek a légi társaságok. Emellett az azeri hotelek szintén az égbe lőtték a szobaárakat erre a hétre.

Az UEFA 19 ezer jegyet juttatott el partnerihez, ám sok szponzorcég is jelezte, a jelentős útiköltség miatt nem élnek a lehetőséggel, így várhatóan több ezer szék majd üresen a stadionban.

S ha mindez nem lenne elég, akkor még egy örmény-azeri konfliktus is rányomja a bélyegét az összecsapásra. A felek 1988 és 1994 között háborúban álltak, s bár fegyverszünetet hirdettek, békét nem kötöttek. Örmény személyek nem léphetnek be Azerbajdzsánba, így az Arsenal játékosa, Henrih Mhitarjan nem lép pályára. A 30 éves játékos biztonsági okokból már októberben sem tartott az Arsenallal, akkor a londoniak az azeri Qarabag vendégeként szerepeltek – és nyertek 3–0-ra – a csoportkörben.

Ami magát a mérkőzést illeti, mindkét csapat trófea nélkül áll a 2018/2019-es idényben. A Chelsea biztosan résztvevője a Bajnokok Ligája következő szezonjának, az ágyúsok viszont csak ötödikek lettek a bajnokságban, de az Európa-liga megnyerésével még kvalifikálhatják magukat a BL-be.

A párharc további érdekességét Petr Cech személye szolgáltatja. Az Arsenal 37 éves kapusa – aki korábban több mint egy évtizeden át a rivális játékosa volt – már korábban bejelentette visszavonulását, élete utolsó mérkőzésén lép pályára. A sajtó ugyanakkor már megszellőztette, hogy a cseh játékos a következő évben a Chelsea sportigazgatója lesz.

Cech mellett Eden Hazard is minden bizonnyal utoljára lép pályára csapatában, a belga klasszis sajtóhírek szerint a találkozó másnapján bejelenti, hogy a Real Madridhoz szerződik.