Jobbik-Konzervatívok;EP-választás;

2019-05-30 08:15:00

Próbál feltápászkodni a padlóról a Jobbik

Voltak félelmeink, hogy csak két mandátumot szerzünk. Ennyire rossz eredményre azonban senki nem számított, ilyen forgatókönyv egyszerűen nem létezett – számolt be lapunknak a Jobbikban uralkodó letargikus hangulatról a párt egyik politikusa.

Az EP-választás éjszakáján Gyöngyösi Márton listavezető és Jakab Péter szóvivő a „soha nem látott” külső nyomással, a kormányzati támadásokkal, vagy például a pártot anyagilag lenullázó számvevőszéki büntetésekkel magyarázta, hogy a Jobbik szavazatainak aránya nem érte el a 6,5 százalékot. A gyenge szereplés az eddigi három mandátum helyett csupán egyre volt elegendő. Már az is siker, hogy a Jobbikot nem sikerült a földdel egyenlővé tenni – próbálta menteni a menthetőt Jakab Péter.

A lapunk által megkeresett fővárosi és vidéki jobbikosok közül többen szóvá tették ugyanakkor, hogy a párt első megnyilvánulásaiból hiányzott a „szembenézés és az önkritika”. Még csak az se hangzott el, hogy csalódást keltett az eredmény.

Arról persze nincs vita, hogy a Fidesz tényleg iszonyatosan nehéz helyzetbe hozta a Jobbikot. – Ebben az országban a Nemzeti Együttműködés Rendszere (NER) mozgat mindent. Még azt is eldönti, melyik ellenzéki párt hogyan szerepeljen. A Jobbikot lenyomták, a DK-t felhozták. A Fidesznek mostantól már csak gyurcsányozni kell. Ez már bevált, és be is fog válni – erősítette a szkeptikusok táborát egy közepes méretű városban élő jobbikos politikus.

– Úgy kezdtük el a kampányt, hogy semmi pénzünk nem volt – mesélte az egyik megkérdezett. Ennek ellenére szerinte mégsem lehet mindent a külső körülményekre fogni: „El kell ismerni, nem sikerült a mozgósítás. A szimpatizánsainkat nem tudtuk meggyőzni arról, hogy menjenek el szavazni.”

Ehhez ugyanis olyan markáns üzenetekre lett volna szükség, amelyek megkülönböztetik a Jobbikot a többi párttól. – A programunkat jól összeraktuk, de ez senkit nem érdekelt. A kampányunk rossz volt – állapította meg egy másik jobbikos.

A párt vezetői megtartották tisztségüket. A lapunkhoz eljutott információk szerint a tagság megosztott az ügyben. Varga-Damm Andrea például a Mandiner.hu-nak nevét is vállalva azt mondta, hogy Sneider Tamás pártelnök helyében egy ilyen kudarc után „én biztos azonnal felajánlottam volna a lemondásomat”. A másik tábor azzal érvel, hogy az önkormányzati választások előtt a párt stabilitását veszélyeztetné egy rendkívüli tisztújítás.

Már amennyiben a mostani eredmény után lehet még stabilitásról beszélni a Jobbikban. - Innen még föl lehet állni – bizakodott az egyik nyilatkozó, aki elismerte, hogy egyelőre ő sem látja pontosan, milyen stratégiát kellene követni. Ennek kidolgozása az elkövetkező hetek feladata lesz. Az egyik megyeszékhelyen élő politikustársa hangsúlyozta: annak semmi értelme, hogy a gyenge EP-eredmény miatt szakítsanak a néppártisággal. Elkötelezték magukat, hogy ezt az irányvonalat követik, nem szabad váltaniuk. - Nem adjuk fel, megyünk tovább, harcolunk! – jelentette ki, igaz, ennél több konkrétummal ő sem tudott szolgálni.

A kérdés változatlanul az: hogyan tovább? Mikecz Dániel, a Republikon Intézet politológusa a Népszavának a minap elmondta, hogy a Jobbik számára lehetséges kiút lenne, ha a „vidék pártjaként” pozicionálná magát újra. Az egyik jobbikos politikustól megtudtuk, hogy ugyanez az elképzelés már felmerült pártjában. A baj csak az, hogy a megvalósításhoz sok pénzre és sok aktivistára is szükség van. A Jobbik pillanatnyilag mindkettőből hiányt szenved.