Európai Bizottság;MTA;

2019-05-31 19:48:12

MTA-ügy: rosszalló tekintettel figyeli az Európai Bizottság a kormány húzásait

A Bizottság arra ösztönzi a kormányt, tartózkodjon mindenféle olyan döntéstől, ami szűkíti a tudományos és akadémiai szabadságot az országban - áll az EB levelében.

Üzent Brüsszel a magyar kormánynak a Magyar Tudományos Akadémia átalakítása miatt, írja a hvg.hu. Egész pontosan az Európai Bizottság jelezte a lap megkeresésére válaszul, hogy naprakész, tájékozott az MTA ügyében, és nem ért egyet a tudomány szabadságának kormányzati megnyirbálásával. Az EB a következőt írta:

"Az Európai Bizottság szorosan követi a fejleményeket a magyar állami kutatási rendszert illetően, különösen az akadémiai és kutatási szabadság megőrzésének jelentőségére figyelemmel. Az Európai Bizottság kiáll a kutatási szabadság és az intézmények autonómiája mellett, mind a finanszírozás, mind az önkormányzás tekintetében. A Bizottság továbbra is figyeli az eseményeket, fejleményeket, és arra ösztönzi a kormányt, tartózkodjon mindenféle olyan döntéstől, ami szűkíti a tudományos és akadémiai szabadságot az országban."

A kormány – az MTA-val kötött eddigi megállapodásokat és az Akadémia Közgyűlésének határozatát figyelmen kívül hagyva – törvénymódosítással fosztaná meg mind a 15 kutatóintézetétől az Akadémiát. Emellett arra is kötelezné, hogy az intézetekhez tartozó ingatlanokat, eszközparkokat ingyenes használatra adja át az újonnan létrehozandó, állami Eötvös Loránd Kutató Hálózatnak. Az MTA szerint ez elfogadhatatlan és az Alaptörvényt is sérti, míg a Gulyás Gergely által a Kormányinfón reprezentált kormány úgy tesz, mintha a problémát sem érteni, mondván, az MTA vagyona az államé.

Az MTA egy jegyzék formájában adta át állásfoglalását az ITM-nek csütörtökön. Az Akadémiai Dolgozók Fóruma vasárnap délután két órára szervez tüntetést Budapesten; szerintük ha a közigazgatási bíróságok ügyében hátrálására lehetett bírni a kormányt, akkor az MTA ügye sincs veszve.