Semmiképp nem tárgyalható újra a brit európai uniós tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő szerződés, ebben a bennmaradó tagállamok teljesen egységes álláspontot képviselnek továbbra is - szögezte le pénteken az Európai Tanács elnöke. Donald Tusk a kétnapos brüsszeli EU-csúcsot lezáró sajtótájékoztatón hangsúlyozta: várakozással tekintenek a közös munka elébe Theresa May utódjával, szoros jövőbeli kapcsolatok kialakítására törekszenek. Mint mondta,
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: semmi újdonsággal nem tud szolgálni a Brexit ügyében, már sokszor elismételték, hogy a huszonhetek kizárják az újranyitását a már megkötött, de a londoni parlament által többszöri próbálkozásra sem ratifikált kiválási szerződésnek.
A tárgyalás során előrelépést értek el a 2021-2027-es uniós keretköltségvetés kérdésében, közölte még Tusk.
Az Ománi-öbölbeli incidenssel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva pedig azt mondta, bár a helyzet aggodalomra ad okot, időnként legjobb nem beavatkozni. Az EU figyelemmel kíséri a történéseket. Tusk végezetül kiemelte, hogy a G20-as országcsoport jövő heti csúcsértekezletén az Európai Unió arról próbál majd meggyőzni egyes résztvevőket, hogy a kölcsönös fenyegetések helyett működjenek együtt.
Klaus Iohannis, az EU soros elnökségét július 1-jéig betöltő Románia államfője egyebek mellett sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy nem sikerült konszenzusra jutni előző este a 2050-es európai uniós szén-dioxid-semlegességi célkitűzésről. A klímavédelem megfúrásában különben tevékeny részt vállalt a piaci érdekeket mindig hűen kiszolgáló Orbán-kormány is.
Merkel: az unió nem csak Franciaországból és Németországból áll
Továbbra sem vállalna vezető tisztséget egyetlen brüsszeli uniós intézmény élén sem, és csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy erre vonatkozó, "gyakran ismételt szavait szemmel láthatóan nem tartják tiszteletben" - közölte a német kancellár a brüsszeli EU-csúcstalálkozót követően újságírói kérdésre válaszolva pénteken. Angela Merkel sajtótájékoztatóján az uniós intézmények vezető tisztségeivel kapcsolatban elmondta:
Megerősítette: "pillanatnyilag ténykérdés", hogy egyetlen jelöltnek sincs többsége az Európai Bizottság következő elnöki tisztségének betöltéséhez, közös megoldást kell találni az Európai Parlamenttel egy válsághelyzet elkerülése érdekében.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy Manfred Weber helyett tudna-e egy újabb néppárti jelöltet támogatni, Merkel kijelentette: előbb egyeztetni kell az Európai Parlamenttel, és meg kell várni a konzultáció eredményét. Hozzátette: az, hogy a csúcstalálkozó alkalmával nem született döntés az uniós intézmények vezetőinek személyéről, nem bír semmilyen negatív üzenettel.