támogatás;Etiópia;menekülttábor;

2019-06-26 21:13:39

Keresztény menekülttábort segít ki több százmillióval a kormány Etiópiában

Táborfejlesztésre és szegénykórházra küld 1,1 milliárdot a magyar kormány a kelet-afrikai államba. Ennél jóval nagyobb tőkeinjekciót kaptak a hazai egyházi beruházások.

Nem volt eredmény nélküli, hogy júniusban etióp egyházi méltóságok találkoztak Orbán Viktorral, és hogy azelőtt Azbej Tristan üldözött keresztényügyi államtitkár is elutazott Kelet-Afrikába.

A a szerdai Magyar Közlönyből derül ki, hogy a kormány a Hungary Helps-program keretében összesen 1,1 milliárd forintot küld a „a szülőföldjük térségében maradt etiópiai, eritreai, szomáliai, szudáni és dél-szudáni keresztény és más üldözött vallási és nemzetiségi kisebbségekhez tartozó családok” megsegítésére - nyilván azért, hogy a továbbiakban is „szülőföldjük térségében” maradjanak.

A keretből 483 millió forintot szánnak a Mai Aini (Könny és Szomorúság) menekülttábor támogatására – a 2008-ban alapított táborban az ENSZ menekültügyi ügynöksége szerint tavaly októberben közel 18 ezren laktak; a forrás megítélésekor sejthetően az sem volt utolsó szempont, hogy az itt élők Azbej Tristan szerint zömében keresztény vallásúak. Az Orbán-kormány azonban ennél is többet, 644 millió forintot adományoz az addisz-abebai Migbare-Senay szegénykórház támogatására.

A forrásokat azon három etióp egyház – az az Etióp Ortodox Tewahido Egyház, az Etióp Katolikus Egyház és a Jézus Helye Etióp Evangéliumi Egyház – kapja és kezeli, melyek vezetői Budapesten egyeztettek a miniszterelnökkel.

A menekültekre kevesebb jutott, mint a templomfelújításra

Szintén a közlönyből tudhatjuk meg, hogy a kormány idén és jövőre is csinos kerettel támogatja a hazai egyházi intézményeket: az Országvédelmi Alapból a két év alatt összesen 5,6 milliárd forintot csatornáznak át, összesen 13 egyházi projektbe. A támogatott beruházások között a legnagyobb tételt, egymilliárd forintot a Kaposvári Székesegyház felújítása jelenti, de azért kapnak 400 milliót a Sarutlan Kármelita Nővérek is, hogy megvásárolhassák és lelkigyakorlatos központtá alakítsák a Baranya megyei Bánusz-tanyát. 

Ha már a közlönyben többször is felmerült hitéletről és kereszténységről van szó, jó szem előtt tartani, hogy 

Igaz, legalább a rászoruló etiópoknak és menekülteknek legalább jut valami: saját röszkei tranzitzónánkban megesik, hogy enni sem kapnak a menedékjogra váró, legálisan Magyarországra érkező családok. Persze, utóbbiak általában nem is keresztények.