menekültek;Líbia;Földközi-tenger;

A Földközi-tengerből mentett menekültek egy csoportja 2019. július 6-án, az olaszországhoz tartozó Lampedusa partjainál

- Közel kétszáz menekültet mentettek ki szombaton a Földközi-tengerből

A Líbián keresztül menekülők gumicsónakokon és más lélekvesztőkön indultak Európa felé.

Csaknem kétszáz menekültet mentettek meg szombaton a líbiai partoknál a Földközi-tengeren, illetve Marokkó és Spanyolország között az Alborán-tengeren - jelentette a líbiai parti őrség és a spanyol tengeri mentők.

A líbiai parti őrség 53 embert mentett ki egy gumicsónakból Szabráta tengerparti várostól mintegy 60 kilométerre. A különböző afrikai országokból származó migránsok között 10 nő és egy gyerek van. A szükséges ellátás után egy líbiai menekülttáborba szállították őket - idézi jelentésüket az MTI.

Líbia, a menekültek pokla

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) ismét felszólította a líbiai hatóságokat, hogy ne zárják táborokba a tengeren kimentett illegális migránsokat.

Líbia ugyanis  az egyik fő gyűjtőpontja az afrikai és más arab országokból Európába igyekvő menekülteknek. Közülük sok ezer embert tartanak fogva a kormány által létesített internáló központokban, ahol jogvédő csoportok szerint embertelen körülmények uralkodnak. A menekültek érthető okokból sokszor inkább embercsempészek szolgáltatásait veszik igénybe. Ilyenkor aztán vagy elrabolják és eladják őket, vagy vízbe fulladnak a Földközi-tengeren, esetleg végül Salvini önkényeskedésével találják magukat szembe Európa partjainál.

Helyzetükön csak tovább ront, hogy az afrikai országban jelenleg polgárháború dúl, a Halifa Haftar tábornok fővárost, Tripolit ostromló hadereje pedig menekülttáborokat is bombázott a harcok során. A menekültekhez való kíméletlen hozzáállást mutatja, hogy

egy ilyen alkalommal a tábor őrei is tüzet nyitottak a bombák elől futó lakókra.

A spanyol tengeri mentők négy csónakból 141 embert mentettek ki az Alborán-tengeren szombaton. Az összes kimentett valamely fekete-afrikai országból indult útnak Európa felé. Huszonnyolc nő és három gyerek van közöttük. Algeciras, illetve Almería spanyol kikötőkbe szállították őket.

Január óta 11 ezer migráns jutott el Afrikából Spanyolországba, 203 életét vesztette a tengeren a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) július 10-i adatai szerint.   

A Tunézia partjai előtt a múlt héten történt hajótörésnek immár 82 halálos áldozata van, miután találtak újabb holttesteket - közölte a tunéziai vöröskereszt. A hajó Líbiából indult el három túlélő beszámolója szerint 86 emberrel a fedélzetén. 

A drámai helyzet miatt a német külügyminiszter javasolta, hogy az uniós tagállamok önkéntes alapon fogadjanak be Földközi-tengerből kimentett menekülteket - egyúttal megígérte, hogy a legtöbb menekültnek Németország adna otthont.

Az Al Shabaab terroristái autóbombával robbantották be a kaput, 14 órán keresztül tartott a vérontás.