Oroszország;légvédelem;NATO;Törökország;Recep Tayyip Erdogan;Donald Trump;F-35;

2019-07-17 18:46:57

Trump Obamát szidalmazva kegyelmezett meg Törökországnak

Erdogan elnök a jelek szerint a legrosszabb forgatókönyvre is készül.

Lényegében elődjére, a demokrata Barack Obamára tolta a felelőséget Donald Trump republikánus amerikai elnök, amiért Törökország amerikai Patriot helyett orosz SZ-400-as légvédelmi rakétarendszert vásárolt.

Az elnök arról beszélt, hogy rendkívül kényelmetlen és tisztességtelen helyzetbe sodródtak, amiért az előző kormány nem akart Patriotokat eladni a törököknek, akiknek ráadásul emiatt most a több mint 100 megrendelt F-35-ös harci repülőről is le kell mondaniuk, ami miatt a Lockheednél (a gép gyártójánál) sem boldogok. Beszédes, hogy Trump kommentárjában nem említette, hogy az orosz üzlet miatt szankciókat vetnének ki Törökországra, sőt jó kapcsolatait méltatta Recep Tayyip Erdogannal. A török államfő korábban azt nyilatkozta, hogy a Japánban megrendezett G20 csúcstalálkozón Trump személyesen garantálta neki, hogy nem fogják szankciókkal büntetni az SZ-400-asok miatt. Eddig Washington valóban adós maradt a beígért válasszal, amiben a pletykák szerint az elnöknek is nagy szerepe lehet. Mintha Erdogan mégis a legrosszabbra készülne, a minap azt mondta, a kiépített politikai és katonai szövetség ellenére a legnagyobb politikai, gazdasági és kulturális fenyegetést ismét a Nyugat jelenti.

Közben sorra érkeznek az orosz légvédelmi rendszert szállító repülők az Ankara melletti Atatürk légi bázisra. A 2016-os puccskísérlet harmadik évfordulóján Erdogan arról beszélt, ha minden a menetrend szerint halad, az SZ-400-asok 2020 áprilisára állhatnak hadrendbe, valamint szeretnék az oroszokkal közösen gyártani a fegyvert. A hatékony, és az amerikai konkurenciánál olcsóbb SZ-400-asokra nagy a kereslet, Kína már vásárolt is belőlük, de India, Szaúd-Arábia és Irak is bejelentkezett már értük. Sőt, Murat Yetkin török újságíró meg nem erősített amerikai forrásokra hivatkozva arról írt, tudomása szerint más, konkrétan meg nem nevezett NATO-tag is érdeklődik az orosz fegyver után. Ha igaz is a hír, ez Magyarország aligha lehet, hazánk az Airbus által Németországban gyártott SAMOC műveleti vezetés-irányítási rendszer beszerzése mellett döntött, valamint állítólag a norvég-amerikai NASAMS 2 légvédelem vásárlásáról tárgyalunk.