Állami Számvevőszék;népegészségügy;Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság;

2019-07-18 08:38:15

Kritikát kapott a sürgészektől az ÁSZ "vészhelyzeti" jelentése

Több pontja is nehezen érthető a szakma számára az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a sürgősségi betegellátással kapcsolatos elemzése.

Nem egészen értette dr. Bognár Zsolt, a Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság (MSOTKE) elnöke, a Medicalonline szakmai portálnak adott nyilatkozatában, hogy miért most kerül nyilvánosságra egy 2017-ben lezárult vizsgálat jelentése. Az interjúban a szakemberrel az Állami Számvevőszék sürgősségi ellátásról szóló minapi jelentését értékeltette Tarcza Orsolya újságíró.

Bognár Zsolt azt is furcsállotta, hogy említett közvélemény-kutatásban mindössze 300 főt kérdeztek meg, ami az összes sürgősségi megjelenések egy százalékát sem fedi le.

„Nem tudni azt sem, hogy vidéki, vagy fővárosi SBO-kon kérdezték-e a betegeket, aminek azért van jelentősége, mert a budapesti ellátási struktúra egészen más problémákat jelenít meg. Összességében erre alapozni egy jelentést, elég erős kétségeket vet fel. Olyan, szakmailag nehezen értelmezhető fogalmakat is használnak a dokumentumban, mint például a „vészhelyzeti ellátás”, ami közigazgatási fogalom.”  Mint mondta: az OMSZ észrevétele jól rámutatott, hogy az ÁSZ olyan adatokat hasonlít össze a jelentésben, amelyek nem kompatibilisek. A mentés esetében is kétféle metódust tesz egymás mellé. Miközben az OMSZ szélesítette a mentőállomás-hálózatát, hogy minél inkább közelítsen a 15 perces kiérkezési időhöz, az állomások távolabb kerültek az SBO-któl, ahová így esetenként tovább tart beérkezni a beteggel. Ha viszont a mentőállomás az SBO-hoz közeli, nehezen tartható az elvárt kiérkezési idő. A két kritizált kritérium együttesen nem valósítható meg, jegyzi meg Bodnár.

Az interjúból az is kiderül, hogy a sürgősségi munkacsoport az Állami Egészségügyi Ellátó Központ munkatársaival közösen dolgozik azon, hogy kiválogassák azokat az indikátorokat, amelyek jellemzőek lehetnek a sürgősségi ellátásban, és rámutatnak azokra a pontokra, ahol további beavatkozásra van szükség. Az adatok feltöltése február óta kötelező, ezek elemzése most kezdődik, végül jogszabályban kell meghatározni majd, hogy pontosan milyen adatok kerüljenek fel még a felhőbe.

A finanszírozás emeléséről elmondja, hogy a 300 forint 30 ezres betegforgalomnál évente 9 millió forintot jelent, ami semmiképpen nem ugrásszerű bevétel növekedés. Ez az összeg a triázs elvégzésére ösztönöz, segítve a szemléletváltást.