Városliget;Fővárosi Negyed;

2019-08-04 10:45:46

Fényjáték a Városliget közepén

Kérem, nézzék meg ezt a két képet: ha hiszik, ha nem, ezek tényleg ugyanazt a helyet ábrázolják a Városligetben - csak közben eltelt majdnem nyolcvan esztendő. A negyvenes évek elején ez a pont volt a Budapesti Nemzetközi Vásár kellős közepe, itt nyüzsgött mindig a legtöbb ember. Ma pedig ez a napozórét, ahol nincs más, csak csend és fű.

A régi fotón egyébként a városligeti építészet sajátos keresztmetszete is megfigyelhető. A távolban a park fái között emelt legrégebbi építmény látszik, az 1885-ös országos kiállításra elkészült Iparcsarnok. Hozzánk közelebb pedig az 1896-as millenniumi kiállítás egyik szenzációja, a fontaine lumineuse kútszobra magaslik: a műsziklák tetejébe Sió tündér legendáját formálta meg horganyzott lemezből Mátrai Lajos György. Ám a romantikus jelenet csak a hab volt a tortán, mert a valódi látványosságot a 700 négyzetméteres vízfelület különböző pontjain több emelet magasba felszökkenő, esténként színes fényekkel megvilágított vízsugarak kínálták.

A vásár főbejárata a hátunk mögött, a fasorral szemközt nyílt, bal kéz felől, a fák mögül fölsejlett a Vajdahunyad vára, és az Iparcsarnok mögött a Hermina útra is nyílt egy kapu. Közben pedig, amerre a szem ellátott, szinte egymásba értek a modern és színpompás pavilonok, amelyeket a két világháború között minden tavasszal újra felépítettek.

A hatvanas évek elején, amikor ismét magához tért a vásár, ennek a látványnak persze már nem sok eleme üdvözölte a látogatókat. Az Iparcsarnok elpusztult, alapjain egy lapos, minimalista pavilont építettek. Sió tündér csapatát is elsodorta a háború, csak a szökőkút medencéje maradt meg. A Ligetet viszont szépen, lassan elfoglalták a pavilonok: ekkoriban már a park egynegyede szolgálta a kiállításokat, még a csónakázótavat is felhasználták a vízi sportokkal kapcsolatos újdonságok bemutatására.

Hogy a Ligetből hosszú időn át a Lágymányosra akarták költöztetni a BNV-t, sőt tervpályázatot is bonyolítottak ez ügyben, ma már történelem. S hogy a vásár végül Kőbányára került, közismert tény. Azt viszont egyelőre a jövő köde fedi, hogy miként fog festeni öt vagy tíz év múlva a Ligetnek ez a pontja. Éppen itt, az egykori Iparcsarnok környékén szándékoznak ugyanis felépíteni az ötvenezer négyzetméteresre tervezett Új Nemzeti Galériát.