Az Európai Bizottság nemrég készült felmérése szerint a magyar kis- és közepes vállalatok mindössze 13 százaléka számít digitálisan fejlettnek (mögöttünk csak 5 ország áll rosszabbul) és alig több mint egy százalékuk tartozik a nagyon fejlettek, vagyis azok közé, akik például vállalatirányítási és ügyviteli rendszereket is használnak. Az Európai Unióban átlagosan a cégek 18,5 százaléka számít digitálisan fejlettnek, de Dániában a kis és közepes vállalkozások (kkv) több mint harmada tartozik ebbe a csoportba.
A hazai helyzetre jellemző, hogy a magyar kkv-k 70 százaléka számára messze a legkiemelkedőbb és legtöbbet használt szoftver az Excel és a számlázó program – derül ki a Cégmenedzser mintegy kétezer magyar kkv megkérdezésével végzett kutatásából. A vállalkozások kevesebb mint 10 százaléka alkalmaz valamilyen CRM (értékesítési- ügyfélkapcsolati), vagy vállalatirányítási (ERP) rendszert, holott ezekkel a gyorsaság mellett humánerőforrást is megtakaríthatnának.
A jellemzően évi 100 millió forint alatti bevételt elkérő cégek vezetőinek jó része „beletanult” a vezetésbe, és ötödük természetesnek tartja, hogy a könyvelésre támaszkodva látja át a mindennapi folyamatokat, a cég működését. Jagodics Tamás a Cégmenedzser ügyvezető-tulajdonosa szerint a könyvelőre bízni a cégek értékelését majdnem olyan, mintha „visszapillantóból vezetni autót”.
Az alacsony digitalizáció hátrányait a legtöbben a bőrükön érzik – derül ki a válaszokból –, ugyanis a kkv-vezetők 76 százaléka szerint növekedni tudna a cége, hogyha minden dokumentáció, adat gyorsan rendelkezésre állna.