Balázs Attila nyert, a Davis Kupa világcsoportjában maradtak a magyarok

2019.09.16. 11:46

Fotó: Facebook/ Hungarian Tennis
17 perc alatt győzte le Balázs Attila Ilja Marcsenkót a Magyarország-Ukrajna tenisz Davis Kupa-osztályozó hétfőn befejezett ötödik mérkőzésén, ezzel a magyarok 3-2-re nyertek, és bennmaradtak a világcsoportban.
A csata utolsó meccse vasárnap sötétedés miatt a második szettben 5:5-nél félbeszakadt a budapesti Sport 11 központban.  "A nemzetközi szövetség szabályai alapján villanyfényes rendezéshez legalább 1200 luxot kell biztosítani, ezt az áprilisi ATP-tornára brutális aggregátorokkal megoldottuk, de most a korai kezdés miatt nem költöttünk erre még 50-80 millió forintot. Legalább nyolc órát kell biztosítani napfényes játékhoz, ezért kezdtünk délelőtt. Két éve, az oroszok elleni párharcban pénteken 15 órakor volt az első meccs, akkor muszáj volt komoly világítást kiépíteni. Most a vártnál hosszabb mérkőzések miatt vis major helyzet alakult ki, amelyet így tudtunk megoldani. Úgy is mondhatnánk, hogy mi a hagyományokhoz híven ragaszkodunk a háromnapos lebonyolításhoz" - tette hozzá tréfásan Richter Attila, a szövetség főtitkára.
 A hétfői pótnapon már szerény körülmények várták a résztvevőket a Kamaraerdőnél: a büfék, VIP-helyiségek, üzletek a sajtósátorral együtt eltűntek, a munkanap ellenére mintegy kétszázan gyűltek össze a lelátókon, családias hangulatot teremtve. A játékosok a hétvégihez hasonló nyárias melegben kezdték meg a bemelegítést.
A "ráadás" 17 percig tartott, a világranglistán 136. magyar először elvette riválisa adogatását, majd a harmadik meccslabdáját kihasználva - közben Marcsenko bréklehetőségnél hajszálnyival kiütötte a labdát - diadalmaskodott.
A DK-osztályozón győztes magyarok így maradnak az elitet felvonultató világcsoportban, és februárban ismét selejtezőt vívhatnak a madridi döntőbe jutásért.
A vesztes ukránok egy osztállyal lejjebb, az Euro-afrikai zóna I-es csoportjában kezdik meg a 2020-as évet.
A sikerrel a magyarok szépítettek az ukránok elleni mérlegükön, ugyanis az előző két párharcot - 1997-ben a Római Teniszakadémián és 2005-ben Donyeckben - az ellenfél nyerte.

Végeredmény, DK-osztályozó: Magyarország-Ukrajna 3-2

Balázs Attila-Ilja Marcsenko 6:4, 7:5 vasárnap játszották: Fucsovics Márton, Balázs Attila-Szerhij Sztahovszkij, Gyenyisz Molcsanov 7:6 (7-1), 3:6, 6:3 Fucsovics Márton-Szerhij Sztahovszkij 7:5, 3:6, 6:7 (3-7) szombaton játszották: Balázs Attila-Szerhij Sztahovszkij 4:6, 3:6 Fucsovics Márton-Ilja Marcsenko 6:3, 6:2

Frissítve: 2019.09.16. 12:23

Szegedi óriásbravúr után berúgta a Motort a Veszprém

2019.09.15. 20:12
Igor Szoroka, az ukrán Zaporizzsja játékosa (k), valamint a veszprémi Dragan Gajic (b) és Omar Jahja.
Fotó: Bodnár Boglárka / MTI
Ennél jobban nem is kezdhette volna a két magyar élcsapat a férfi kézilabda Bajnokok Ligáját, a Szeged a klubvilágbajnokot verte, míg a Veszprém az ukrán bajnokot.
A szegedi szurkolók „Köszöntünk itthon, Thiagus” felirattal üdvözölték a Barcelona brazil játékosát, Thiagus Petrust, aki 2015 és 2018 között a Szegedet erősítette. A sajtótribünön pedig egy hely üresen maradt, és a klub egy koszorúval, a drukkerek pedig egy drapériával emlékeztek Simon Józsefre, a Nemzeti Sport júliusban elhunyt kézilabda-szakírójára.
Maga a meccs parádésabban nem is kezdődhetett volna: a Veszprémből érkezett Mikler Roland az első percben, a szezon első BL-meccsén megfogta a katalán Dolenec hetesét; aztán a harmadik percben másodszor is elővezette ugyanezt, ami azért elég hálás belépőt jelentett. A szünetre hét gólra ellépett a Szeged (18-11), de az utolsó tíz percben 27–26-nál és 28–27-nél is az egyenlítésért támadhattak a katalánok. A slusszpoén minimum tanulságos volt, ugyanis Mikler saját kérésére lecseréltette magát, a helyére állt Mirko Alilovic pedig három döntő védésével elérte, hogy a Szeged a nyitóforduló meglepetését szolgáltassa: MOL-Pick Szeged–Barcelona 31–28! Ami azért is nagy szám, mert a katalán csapat néhány hete megnyerte a Szaúd-Arábiában rendezett Super Globe-ot, vagyis a nem hivatalos klubvilágbajnokságot, miután legyőzte a német sztárcsapatot, a THW Kielt.
Juan Carlos Pastor, a MOL-Pick Szeged vezetőedzője érthetően a mennyekben járt: „Az első félidőben jól játszottunk, a másodikban viszont elfáradtunk és könnyű gólokkal felzárkóztak a vendégek. Nagyon fontos védéseket mutatott be Mikler és Alilovic is. Nagyon komoly győzelmet aratott együtt a szegedi kézilabdás család, mert elképesztően nehéz felülmúlni a Barcelonát.”
A meccs hőse persze Mikler Roland volt: „Készültem a Barcelona játékosainak lövéseiből. Fantasztikus érzés volt ebben a kék mezben és fantasztikus hangulatban játszani ismét. Tudtuk, hogy ez lesz a csoportkör egyik, ha nem a legnehezebb mérkőzése. Szerettünk volna győzni, így azt is tudtuk, hogy ehhez emberfeletti teljesítményre lesz szükségünk” – idézte a kapust a klub honlapja.
Xavi Pascual, a Barca vezetőedzője elismerte a Szeged fölényét: „Mindenekelőtt gratulálok a Szegednek, az első félidőben nagyon jól játszott, nem sok lehetőséget hagyott nekünk. A második félidőben váltottunk, próbáltunk feljebb zárkózni, ez azonban nem volt elég a sikerhez.”
A Barca meghatározó játékosa is az atmoszférát emelte ki: „A szurkolók csodálatos hangulatot teremtettek, emiatt mindig jó Szegeden pályára lépni – kezdete Víctor Tomás, aki elismerte: az első félidőben csak egy csapat volt a pályán, a Szeged… Szerinte ők csak a második félidőre érkeztek meg, de a végjátékban rengeteget hibáztak, majdnem húsz lövést rontottak, így csak az eredmény után rohantak.
A másik csoportban a Veszprém az ukrán bajnok Motor Zaporizzsját fogadta, és paradox módon a nyomást nem is annyira az ellenfél játéktudása, mint a hazai szurkolók elvárásai jelentették. Legalábbis erre utalt David Davis vezetőedző meccs előtti nyilatkozata, amikor azt mondta: „Nehéz az első meccset hazai pályán játszani, hiszen ez mindenkit egy kicsit idegessé tesz.”
Az idegeskedés aztán nem volt indokolt, a bivalyerős Veszprém és ellenfele más súlycsoportban játszott: az izgalom nélküli partit nagy nyugalommal és magabiztossággal hozta a magyar bajnok, volt olyan kilenc perc a meccsen, amikor 11 gólt szerzett a hazai csapat, miközben csak négyet kapott, és az egyértelmű erődemonstráció el is döntötte az összecsapást.
A 42. percben már meg is volt a közte tíz, vagyis a nyitányon berúgta a motort a Veszprém, a vége pedig: Telekom Veszprém–Motor Zsaporizzsja 40-28.
David Davis edző megnyugodva értékelhetett: „Az első félidőben feltérképeztük saját magunkat, hogy hol is tartunk pontosan, illetve az ellenfelet. Amikor ez megvolt, kijött a két csapat közti különbség. Nagyon örültem az eredményes támadójátéknak, a 40 dobott gól jónak mondható, a 28 bekapott viszont kicsit sok. A lényeg, hogy az új játékosok éltek a lehetőséggel, de láttam rajtuk, az első BL-meccsükön még kicsit idegesek. Mivel sokan vannak, lesz lehetőségem a csapat forgatására, ami jó előjel.”
kézilabda BL

A sötétedés vetett véget a sorsdöntő Davis Kupa-meccsnek, de nálunk az előny

2019.09.15. 20:02

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
Miután Fucsovics váratlanul kikapott ellenfelétől, még egy meglepetés várt a magyar tenisz válogatottra.
Szombaton a két egyes után 1-1-re álltak a felek, vasárnap előbb a Fucsovics Márton, Balázs Attila páros legyőzte 7:6, 3:6, 6:3-ra a Szerhij Sztahovszkij, Gyenisz Molcsanov kettőst, majd Fucsovics némileg váratlanul, három órás csatában 5:7, 6:3, 7:6 (7-3)-ra kikapott Sztahovszkijtól, így 2-2-re alakult az állás.
A továbbjutásról döntő ötödik meccsen Balázs ellenfele Ilja Marcsenko volt. A két játékos korábban egyszer találkozott egymással, a wimbledoni tenisztorna selejtezőjében idén Balázs három játszmás meccsen győzött, de akkor füvön játszottak, most viszont salakon.
A kiegyenlített első játszmában Balázs 1:1-nél vette el ellenfele adogatását, és mivel a sajátjait hozta, 6:4-re a magyar játékosé lett a szett. A másodikban folytatódott a nagy csata, néha könnyebben, máskor nehezebben, de egyik játékos sem adta el a szerváját, így jutottak el a felek 5:5-ig, amikor a mérkőzésvezető sötétedés miatt beszüntette a találkozót, ami hétfőn folytatódik.
"Nem bánom, hogy vége lett, nem lehetett már igazán jól látni a labdát - mondta a Duna World-nek Balázs. - Nem számítottam rá, hogy nekem kell a mindent eldöntő utolsó meccset játszani. A megnyert páros után bíztam benne, hogy Marci megnyeri az egyest, sajnos nem így alakult. Marci nagyon sok fontos csatát nyert már a Davis Kupában, most is mindent megpróbált, de Sztahovszkij fantasztikusan játszott."
A magyar ukrán párharc győztese egy mérkőzésre kerül a Világcsoporttól, a vesztes egy osztállyal lejjebb folytatja.