CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál;

2019-09-21 20:47:29

Gyerekkatonák, toronyőrök, ÁVH-sok – A Monos nyerte a legjobb filmnek járó fődíjat a CineFesten

Szombat este zárt a CineFest filmfesztivál Miskolcon, ahonnan egy brazil és egy amerikai film két-két díjjal térhet haza. Deák Kristóf igaz történeten alapuló ÁVH-s rémmeséjén versenyen kívül szórakozhattunk.

A legjobb film, amit Berlinben láttam – februárban a The Guardian kritikusa ekként áradozott Alejandro Landes brazil rendező disztópiája, a Monos (Majmok) kapcsán, amelynek hősei kamaszkatonák a kolumbiai erdő mélyén, és a titokzatos Szervezet megbízásából őrködnek egy túsz és egy tehén felett. A Legyek Ura, az Apokalipszis most és A kígyó ölelése – e három film a referenciapontja a műnek, ami a független filmek Mekkájában, a Sundance-en is győzött. A CineFest nemzetközi zsűrije Denis Coté kanadai rendező elnökletével a fesztivál fődíját, a Pressburger Imre díjat ítélte oda a Monosnak, ami Miskolcon elnyerte az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége zsűrijének díját is. Szintén nem az a tipikus első randikra ajánlott alkotással érkezett Miskolcra az amerikai Robert Eggers. Nevét már első filmje, a The Witch című horror kapcsán is az A-szériás rendezők közé tették. A világítótorony című filmje májusban debütált a cannes-i filmfesztiválon, ahol a magányos őrök – Willem Dafoe és Robert Pattinson – elemi tébolya teljesen lenyűgözte a nemzetközi filmkritikusok szövetségét. A Fipresci a CineFesten sem hagyta díj nélkül A világítótoronyt, ami a fesztivál nagydíját, a Zukor Adolf-díjat is megkapta.

A spanyol Pedro Collantes bábeli drámája, az Ato san nen című a legjobb kisjátékfilmnek járó díjat kapta. Hegyi Olivér a magyar animáció ifjú tehetségének járó Dargay Attila-díjat nyerte el. (Jelölt volt még Ivády Tamás, Orosz Tina és Tóth Lili.) Füzes Dániel egy identitásválság felé haladó fociultra drámáját vitte filmre. A félórás Szokásjog a CineNewWave-díjat érdemelte ki. A svájci Anja Kofmel a délszláv háborúban meghalt haditudósító unokaöccse nyomába indult el kamerájával. Dokumentumfilmje, a Chris, a svájci lett a CineDocs díj nyertese. A nemzetközi ökumenikus zsűri az iráni Ali Dzsaberanszari játékfilmjét, a Teherán: a szerelem városát díjazta. A német Nora Fingscheidt az idei Berlinalén rendesen felkavarta a vizet a „problémás kislány” drámájával, Miskolcon filmje, a Kontroll nélkül kapcsán lehetett hallani a katarzis emlegetését. Németország ezt a filmet küldi az Oscarért folyó versenybe, a CineFesten a közönségdíjat kapta.

Versenyen kívül, péntek este mutatták be a miskolci fesztiválon az Oscar-díjas Deák Kristóf Foglyok című új filmjét, amely csak részben idézi Luis Buñuel Az öldöklő angyalát. itt Gaálék lakásából nem tud kimenni senki, miután kiszállt hozzájuk az ÁVH. A vígjátéki és drámai elemeket ízlésesen vegyítő történet alapja azonban ezúttal valós. A Rákosi-korszakot a filmvásznon így vagy úgy kibekkelni (esetleg kiszolgálni) persze sokkal könnyebb, többek között Szamosi Zsófia, Fekete Ernő, Sodró Eliza, Lengyel Ferenc és Vasvári Emese kapta ezt a hálás szerepet. a Foglyokat a tervek szerint decemberben mutatja be a köztévé.