közpénz;Szijjártó Péter;gazdaságpolitika;

2019-09-30 14:57:50

Most egy német gyárat segített ki a kormány 1,27 milliárd forint közpénzzel

Minden egyes leendő munkás után közel 16 milliót kaptak.

A német Sennebogen-csoport acélalkatrész-gyártó cégének alapkőletételén járt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn, a Veszprém megyei Litéren. A nagy nap alkalmából - mint ilyenkor szokta - a világgazdasági korszak nyertesének nevezte Magyarországot. Ezt persze sokkal inkább úgy kell érteni: a magyar gazdaságpolitika nyertesei a világgazdaság nagypályás szereplői, akiknek az adókedvezmények mellé az idei évre már munkásonként 15 milliós közpénz-támogatásokat adományoz az Orbán-kormány. Az Európa saját harmadik világa címre egyre inkább sikerrel versengő hazánk ezúttal felülmúlta az átlagot:

A kormány különben felváltva dicséri a munkahelyteremtést, szomorkodik a munkaerőhiány miatt - amit az oktatási rendszer kivéreztetése mellett vendégmunkások tömegével orvosol -, illetve lelkendezik az "Ipar 4.0" nevű folyamatnak. Utóbbi viszont már azt az automatizációt jelenti, ami miatt nem is olyan rég az Electrolux 800 munkása vesztette el állását. Így sajnos nem annyira egyszerű eligazodni azon, hogy mely világgazdasági folyamatokra gondol Szijjártó, melyeknek Magyarország lenne a nyertese - a munkahelyek létrejöttének vagy megszűnésének kell örülni? A zavart csak fokozza, hogy szintén ömlik a közpénz az autóipar hagyományos ágazataiba - elég csak a 165 milliárdra gondolni, ami debreceni BMW-gyár apropóján ment el -, miközben a klímaválság hajnalán élünk, amikor teljesen nyilvánvaló, hogy rossz idők jönnek az autóiparra.

Walter Sennebogen, a TLC Kft. tulajdonosa az MTI tudósítása szerint elmondta, a tervek szerint 2020 végén kezdődik a termelés, a cégnél fém alkatrészeket hegesztenek majd, a németországi gyárban pedig ezekből szerelik össze a munkagépeket.