atomerőmű;kenőpénz;Roszatom;

2019-10-01 14:07:29

A Roszatom egyik középvezetője kenőpénzért szereltetett be engedély nélküli szellőzőt egy épülő atomerőműbe

Az erőmű nagyjából ugyanaz a típus, mint amit Paksra készül építeni a Roszatom.

A fehérorosz KGB áprilisban előállította a Roszatom exportvállalátának egyik munkatársát - írja a 444.hu. Oleg Zinovjevet tetten érték, amikor éppen kenőpénzt vett át egy orosz és egy fehérorosz vállalat munkatársaitól.

Zinovjev a kenőpénzért cserébe eltekintett a szükséges biztonsági ellenőrzésektől, és így megfelelő engedélyek hiányában engedte beépíteni az őt lefizető cégek szellőztetőberendezését. A technikát azóta kicserélték, és minden érintettet kirúgtak. Az erőművet 2013-ban kezdték építeni, és a terv szerint már idén novemberben beindítanák.

A lap emlékeztet: az erőmű nagyjából ugyanaz a típus - VVER-1200 -, mint amit Paksra készül építeni a Roszatom. A különbség az lenne, hogy a paksi változatnak az EU-s előírásoknak is meg kell felelnie.

Oleg Zinovjev az Atomsztrojexport munkatársa volt, vagyis ugyanannak a cégnek dolgozott a fehéroroszországi beruházáson, amely Paks 2 építését is elnyerte. A cég a Roszatom leányvállalata, száz százalékban a Roszatom tulajdona.

A Roszatom közleményben reagált, ebben az áll, hogy a sajtóban megjelent tényeket a Roszatom leányvállalata, az Atomesztrojekszport Mérnöki Vállalat illetékes műszaki felügyeleti és minőség-ellenőrzési osztálya derítette ki. Leszerelték az ellenőrzés elmulasztásával és a minőséget igazoló gyártási dokumentáció nélkül szállított szellőztető berendezést.

A belső vizsgálat alapján „korrigálták a minőségirányítási rendszer dokumentumait, és megtiltották, hogy a berendezések és anyagok a beszerelés helyszínére az érkeztetési ellenőrzés jóváhagyása nélkül bejussanak”.

Azt írják még, hogy az elkövetők már nem dolgoznak az építkezésen, illetve az atomerőmű portáján és az ellenőrző pont helyiségeiben felszerelt légkondicionáló berendezések a tervezési dokumentációnak megfelelően a megadott létesítményeken belül teljesen autonóm módon működnek, és nem kapcsolódnak az atomerőmű semmilyen létfontosságú rendszeréhez, ezért semmilyen hatással nincsenek a blokkok biztonságos működésére.