MTA;

2019-10-18 13:10:26

Egyesületként folytatja az Akadémiai Dolgozók Fóruma

Arra bátorítanak mindenkit, aki a magyar kultúra, tudomány és oktatás szabadsága érdekében tenni kíván, hogy csatlakozzon.

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) az elmúlt évben a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatóhálózatában dolgozók alulról szerveződő mozgalmaként küzdött a tudomány szabadságáért és függetlenségéért. „Az új helyzetre, a kutatóhálózat MTA-tól való elszakítására tekintettel úgy döntöttünk, hogy állandóságot jelentő, transzparens struktúrában, egyesületként folytatjuk tevékenységünket” – írták közleményükben.

Az ADF tevékenységének fő célja, hogy előmozdítsa a tudomány és oktatás szabadságának tiszteletben tartását, alkalmazását és elismerését, őrködjön a tudományos közélet tisztasága, a tudományos kutatás, valamint a tudományos véleménynyilvánítás szabadsága fölött. Azért is dolgozni fognak, hogy megőrizzék az MTA korábbi intézethálózatának eszmei integritását.

Az MTA megcsonkításáról a Népszava számos cikkben beszámolt, legutóbb arról írtunk: azzal, hogy az akadémiai kutatóhálózat az állami Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz (ELKH) került, amit Orbán Viktor miniszterelnökkel baráti viszonyt ápoló Maróth Miklós irányít, egy év alatt megkétszereződött azoknak az akadémiai dolgozóknak a száma, akik munkahelyet váltanának. Bár kormányzati oldalról többször elhangzott, hogy az ELKH „független és autonóm”, Maróth Miklós a Magyar Hírlapnak adott interjújában elismerte: az irányokat Orbán Viktor szabja meg.

Az ADF jelezte: fel fognak lépni annak érdekében, hogy Magyarországon a tudomány és oktatás szabadságát biztosító jogszabályok szülessenek, valamint azok betartását az állam biztosítsa.

„Támogatjuk a tudományok művelését, és elutasítjuk az áltudományokat, valamint a tudományosság látszatát keltő féligazságokat. Fel fogunk szólalni minden olyan esetben, amikor a tudomány, az oktatás és a kultúra ügyének érdekében tevékenykedőket sérelem vagy hátrány éri” – írták.

Céljaik elérése érdekében szoros kapcsolatot fognak kiépíteni a magyar kultúra és tudomány szereplőivel. Hozzátették: a tudomány szabadsága azonban nem csak a volt akadémiai dolgozók szívügye. „Ezért arra buzdítunk és hívunk mindenkit, aki a magyar kultúra, tudomány és oktatás szabadsága érdekében tenni kíván, hogy csatlakozzon az Akadémiai Dolgozók Fórumának tevékenységéhez”.

További információk az adf2019.com oldalon, valamint az ADF nyilvános Facebook-oldalán találhatók.