oktatás;szakképzés;Pedagógusok Szakszervezete;

- Társadalmi vitát szeretnének a szakképzésről a pedagógusok

A PSZ még arra sem kapott választ, hogy a szakképzésben foglalkoztatott kollégák elveszíthetik-e közalkalmazotti védettségüket - a kormány csak a törvény elfogadása után tájékoztatna.

Még a kormány döntése előtt bocsássa társadalmi vitára az új szakképzési törvény tervezetét, és a szakképzésben foglalkoztatottak jogviszonyáról, munkájuk szakmai feltételeiről, élet- és munkakörülményeiről folytassa le az érdemi párbeszédet a szociális partnerekkel, valamint szakmai szervezetekkel – erre szólította fel a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az Innovációs és Technológiai Minisztériumot (ITM).

A Népszava szombaton írt arról, Palkovics László ITM-miniszternek október 31-ig kell a kormány elé terjesztenie az új szakképzési törvényt. A lapunk birtokába került törvénytervezet számos ponton változtatna a jelenlegi rendszeren, az egyik, hogy a szakképző intézmények oktatói elveszítik közalkalmazotti státuszukat, foglalkoztatásuk egyöntetűen átkerül a közalkalmazotti törvény alól a Munka törvénykönyve alá. Beszámoltunk arról is, a törvénytervezettel kapcsolatban minisztériumi szinten sincs egyetértés.

A PSZ felháborodással és aggodalommal értesült a sajtóhírekből arról, hogy az új szakképzési törvény hatályba lépését követően az állami fenntartású szakképzésben foglalkoztatottak elveszíthetik közalkalmazotti jogviszonyukat. Mint írták,

„a PSZ hiába vesz részt több mint egy éve a Szakképzési Innovációs Tanács (SZIT) munkájában, a szakképzésben dolgozók élet- és munkakörülményeiről egyáltalán nem nyílt lehetőség konkrét párbeszédet folytatni”.

Szerintük a SZIT legutóbbi ülésén, október 18-án is kitérő választ adott az ITM képviselője a PSZ alelnökének konkrét kérdésére: igaz-e, hogy a szakképzésben foglalkoztatott kollégák elveszíthetik közalkalmazotti védettségüket? Pedig a szakszervezet szerint a jogviszony átalakítása számos további kérdést vet fel, melyekről nem ismeretesek az ITM elképzelései: milyen foglalkoztatási feltételekre számíthatnak a pedagógus és nem pedagógus munkakörökben foglalkoztatottak, hogyan érinti az átalakítás a többletterhelést és annak elismerését, milyen egyéb tevékenységeket vonnak be munkakörükbe?

Az új szakképzési törvényről szóló előterjesztés egyébként kitér arra: a kormány nem tervezett társadalmi vitát, a közvéleményt a törvény elfogadása után akarták tájékoztatni.

Tízezrek várják, hogy visszakapják az egy tollvonással elvett vagy megkurtított juttatásukat.