Baán László;Liget Projekt;

- Liget-projekt: "Abszurd lenne leállítani"

− Nagyon remélem, hogy lesznek érdemi tárgyalások a fővárossal, és lesz lehetőség áttekinteni a projekt egészét, hogy mit jelent a város, az ország számára - mondta Baán László.

Készek együttműködni Budapest felelős vezetőivel, és nem fognak olyan beruházást befejezni, amit a budapestiek nem akarnak. Ha nem akarják, nem lesz Liget-projekt sem – mondta Orbán Viktor október 21-én a Parlamentben. − A Fővárosi Közgyűlés eddig is partnere volt a kormánynak, az önkormányzati választásokat követően is az. A kormány a közgyűléstől várja, hogy alakítsa ki álláspontját, a közgyűlés bármelyik döntését el fogja fogadni a Liget-projekt kapcsán – erősítette meg szerdán a miniszterelnök kijelentését a Liget-projekt miniszteri biztosaként Baán László a Szépművészeti Múzeumban.

− Nagyon remélem, hogy lesznek érdemi tárgyalások a fővárossal, és lesz lehetőség áttekinteni a projekt egészét, hogy mit jelent a város, az ország számára. A Liget-projekt nemcsak Európa jelenleg legnagyobb léptékű kulturális fejlesztése, de hosszú távon gazdaságilag is megtérülő beruházás. Kérdés, a már elindult beruházások, fejlesztések, amelyek olyan készültségi fokon vannak, hogy leállításuk abszurd volna, egyáltalán szóba kerülnek-e. Nagyon remélem, hogy ezek leállítása fel sem vetődik - véli Baán László. 

A Liget-projektnek három olyan beruházása van, amely megépítése még nem kezdődött el, de a tervezési, pályázati, előkészítési szakaszon túl van. Az egyik az Új Nemzeti Galéria, ami a Petőfi Csarnok helyén épülne meg, s amelynek a helyén már 130 éve folyamatosan épület volt. Ugyanez igaz a volt Közlekedési Múzeum helyére tervezett Magyar Innováció Házáról – ott a Millennium óta állt a Közlekedés Csarnoka, majd a Közlekedési Múzeum épülete, ami a háborúban súlyos sérüléseket szenvedett, és csak részlegesen állították helyre. Ez az egyik legpompásabb épülete volt a Városligetnek. A tervezett Városligeti Színház helyén, a Liget sarkán, már az 1870-es évek óta állt teátrum, amit később a Vágó testvérek szecessziós épületté alakítottak át. Ez csodás módon túlélte a világháborút, és 1952-ben a Felvonulási tér kialakítása miatt bontották le. A parkoló betonfelületének helyére épülő színház kivitelezési tervei is elkészültek, együttműködésben a Kolibri Színházzal. A fővárosban óriási igény mutatkozik minőségi gyermek és ifjúsági színjátszásra. E három beruházás mellett számos érv szól, hogy miért érdemes ezeket megvalósítani - folytatta a miniszteri biztos.

Baán László szerint a Városliget egyedisége, ami a világ bármely közparkjától megkülönbözteti, az, hogy 1866-tól 1913-ig – az Állatkert megépítésétől a Széchenyi Fürdő megépítéséig – nem csupán egy városi park lett, hanem számos épületet magába foglaló kulturális és rekreációs negyeddé vált. A Liget-projekt épületei vagy oda épülnének, ahol már korábban is épület állt, vagy pedig lebetonozott parkolófelületre, így a Városliget jellege nem változna. A miniszteri biztos állítja: a park lebetonozott felületei számos helyen visszazöldíthetők, a projekttel jelentősen nőne a Liget zöldfelülete, ugyanakkor – az autóforgalom lecsökkentése mellett - a környezeti terhelése csökkenne.

A Fővárosi Közgyűlés november 5-i napirendjében szerepel a Liget-projekt jövője.

A szervezők úgy gondolják, hogy az évforduló kiváló alkalom lenne az életmű filológiai, történeti és elméleti újraolvasására.