tőzsde;Magyar Televízió;Szabadság tér;Fortepan;Fővárosi Negyed;

- N. Kósa Judit: Negyven évig lestük a Tőzsdepalotát

Lehettem vagy tíz éves, amikor egyszer majdnem szerepeltem a tévében. Akkoriban tévécsatornából volt összesen másfél, így a televízió hatalmas épületébe már remegő lábbal és torkomban dobogó szívvel léptem be, és elvarázsoltan kóvályogtam a hol vakítóan megvilágított, hol félhomályos terekben. 

Aztán kedvesen bár, de határozottan hazaküldtek – valami közéleti kérdésben kellett kimondaniuk a gyerekeknek a tutit, amihez én a kisdobos nyakkendőmmel alighanem súlyosan műfajidegennek találtattam -, de a bűbáj velem maradt. Olyannyira, hogy amikor negyedszázaddal később egyszer maga Ráday Mihály mutatta meg nekem a tévészékházat, ugyanazt a boldog izgalmat éreztem, még ha a feladat csak annyi volt is, hogy a stúdiók és vetítők kuszaságában keressük meg az eredeti, Szabadság téri Tőzsdepalotát.

Azt az épületet, amelynek Alpár Ignác annyira el akarta nyerni a tervezését, hogy két elképzelést is benyújtott rá: az egyikkel első, a másikkal második díjat nyert. 1899 karácsonya előtt hirdették ki az eredményt, és 1905. augusztus elsejéig kellett használatba venni az óriási épületet, hogy a tőzsdetanács megkapja a harminc éves adómentességet. Nem véletlen, hogy éppen aznap cserélt először gazdát gabona az árutőzsde licittermében…

A tőzsdetanács egyébként állami támogatás nélkül, 4,4 millió korona hitelből húzta fel a fényes palotát, amelynek északi végében az árutőzsde, a déliben az értéktőzsde működött, a kettőt egy-egy díszes foyer kötötte össze a központi kupolacsarnokkal. Volt itt számos iroda, 44 hangszigetelt telefonfülke, a földszinten távírda, posta és kávéház. 1948-ban viszont megszűnt a részvények kereskedése, így az épület előbb Lenin Intézetté, majd a Magyar Technika Házává vált, hogy végül 1955-ben itt kezdje meg működését a Magyar Televízió, mely 1969-re az egész monstrumot elfoglalta. A két tőzsdeteremből és az előterekből stúdió, illetve vetítő lett, a közlekedőtereket felszeletelték, még a díszes lépcsőházakban is irodákat alakítottak ki. 

2006-ban adta el az állam a házat a kanadai Tippin Corporation ingatlanfejlesztési vállalatnak, majd még három és fél évig visszabérelte – a Tőzsdepalota 2009 óta áll üresen. A legutóbbi hírek szerint tavaly tavaszra kellett volna legalább részben elkészülnie az ide megálmodott iroda- és kiskereskedelmi komplexumnak. De az átalakítás mindmáig nem vette kezdetét.

Támogatják, hogy a tankötelezettség ismét 18 éves korig tartson.