Izrael;illiberalizmus;

2019-11-25 09:02:00

Nehéz döntés

A Benjamin Netanjahu miniszterelnök elleni vádemelés sokak demokráciában, jogállamba vetett hitét adta vissza Izraelben. Nekünk, magyaroknak mindenekelőtt azt üzeni: illiberalizmust sem lehet magányos hősként építeni. Egy jogállam fokozatos lebontásához nem elég egy autoriter miniszterelnök akarnoksága, kell hozzá az a sok-sok tisztségviselő, aki az elveket személyes vagy politikai érdekei elé sorolja. 

Avicháj Mandelblit izraeli főügyész a vádemelés után azt nyilatkozta, „ez egy nehéz és szomorú nap. Vádemelés alá vonom három ügyben a miniszterelnököt közszférabeli korrupcióért. Ez szomorú személyesen nekem és az ország számára is… A vádemelésre vonatkozó döntést nehéz, de tiszta szívvel hoztam meg. A jogállamiság nem választás kérdése. Ez nem politikai kérdés, nem a jobb vagy a baloldalról szól. Senki sem áll a törvény felett.” 

Minden bizonnyal nehéz és szomorú döntést kellett meghoznia, hiszen ő maga is elkötelezett jobboldali, nemrég még Netanjahu hű emberének számított, korábbi kormányának titkáraként szolgált, nem véletlenül kiáltottak sokan összeférhetetlenséget főügyészi kinevezéskor. Bár már februárban bejelentette, hogy készül a vádemelésre, sokan kételkedtek abban, hogy valóban meg is teszi. De meghozta a rendkívül nehéz döntést, pedig az illiberális hatalmi mechanizmus logikája szerint azért kapta meg a tisztséget 2016. február 1-jén, hogy ez ne történhessék meg. 

Netanjahu azonnal puccskísérletet kiáltott, s olyan bizottságot akar, amely az ügyében eljáró rendőröket és ügyészeket is vizsgálat alá vonná. De ez már mindegy. Az izraeli demokrácia működik, a jogállamot nem tudta maga alá gyűrni az illiberalizmus és szervilizmus. 

Netanjahunak még van mit tanulnia magyar barátjától, mint ahogy a magyar felelős tisztségviselők is vehetnének leckét Avicháj Mandelblittől.