Az amerikai képviselőház elsöprő többséggel elfogadta kedd este azt a törvényjavaslatot, amely Kína elleni szankciók életbe léptetésére szólítja fel Donald Trump elnököt a Kínában élő muszlim vallású ujgur kisebbség elnyomása miatt. A törvényjavaslat magas rangú kínai tisztségviselők elleni büntető intézkedéseket szorgalmaz, mert Hszincsiang tartományban - amely Kína északnyugati vidékén fekszik és az ujgurok autonóm területe -
Nagyjából 1-2 millió embert tarthatnak fogva ezekben a táborokban, ahol menekültek beszámolói szerint mindennapos a kínzás, a szexuális erőszak, de még a gyilkosság is. Peking sokáig tagadta ezek létét, hivatalosan most "szakmai képzési központoknak" állítja be ezeket, ahol az iszlám radikalizálódás ellen küzdenek. Novemberben viszont két alkalommal is pekingi dokumentumok szivárogtak ki ezekről, melyek ennek merőben ellentmondó tényeket tartalmaznak.
Az amerikai törvény nemcsak kínai tisztségviselők elleni szankciók bevezetését szorgalmazza, hanem bizonyos, az elnyomás eszközeivé tehető termékek - például arcfelismerő programokhoz és rendszerekhez szükséges termékek - exportjának tilalmát is, továbbá azt, hogy egy éven belül az amerikai kormányzat készítsen jelentést a térségben uralkodó helyzetről.
A megszavazott szövegről még a szenátusban is voksolni kell, s csak ezt követően küldhető tovább a Fehér Házba, ahol Donald Trump aláírása után válhat törvénnyé.
Listázással és vízumkorlátozással válaszolhat Kína
A washingtoni szavazás után nem sokkal a kínai külügyminisztérium már reagált is. A kínai külügyminisztérium szerdán Hua Csun-jing külügyi szóvivő nevében adott ki közleményt, amelyben úgy fogalmaz: a törvénytervezet szándékosan rossz színben tünteti fel a hszincsiangi emberi jogi helyzetet, és befeketíti Kína terrorizmus elleni fellépését, és a Kína belügyeibe való beavatkozással súlyosan sérti a nemzetközi jogot és a nemzetközi kapcsolatok alapelveit. Hu Hszi-csin, a Global Times kínai pártlap főszerkesztője hétfőn meg nem nevezett forrásra hivatkozva Twitter oldalán közölte: Kína vízumkorlátozásokkal sújtaná az amerikai tisztviselőket és törvényhozókat a törvénytervezet elfogadásának esetén. A Global Times értesülése szerint a Hszincsianggal kapcsolatos törvénnyel összefüggésbe hozható amerikai felek felkerülnek majd arra a "nem megbízhatónak" ítélt cégeket és személyeket tartalmazó listára, melyet Kína várhatóan hamarosan közzétesz.