tüntetés;Katona József Színház;

2019-12-07 17:31:13

Tüntetést szervez a színházak szabadságáért, a kultúra függetlenségéért a Katona József Színház

Nem hagyják, hogy a színházakat kiszolgáltassák a politikai kinevezetteknek.

A Katona József Színházban történt zaklatási ügyre hivatkozva Mao-féle kulturális forradalmat hirdet az Orbán-kormány. Megszüntetnék a Nemzeti Kulturális Alap eddigi rendszerét, az előadó-művészeti törvényt pedig többek között úgy módosítanák, hogy a független színházak ne kaphassanak állami támogatást a működésükre. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Facebookon úgy fordította le mindent bedaráló terveiket, hogy "Gothár-féle zaklatószínházak követelik a pénzt a kormánytól, miközben nem engednek betekintést az ügyeikbe, és akár évekig is eltussolnak bűncselekményeket. Nem vitás, az állam így nem támogathat tovább működést, ezért a kormánypárti frakciók meg fogják szavazni a kulturális finanszírozásról szóló törvénycsomagot."  (Amúgy most pattant ki egy 2016-os, akkor eltusolt zaklatási ügy az Újszínházban.)

A fideszes hadüzenetet nem hagyta szó nélkül sem a Katona társulata, sem a teljes színházi világ. A társulat a színház honlapján közzétett közleményben azt írja:

"A budapesti Katona József Színház teljes társulata ezúton utasít vissza minden nemtelen és a valós tények ismerete nélküli támadást, amit a színház és Máté Gábor ellen indítottak politikai erők. Szeretnénk világossá tenni, hogy a Gothár-ügyben a vezetőség a társulat egyöntetű támogatásával a hivatalos eljárásrendnek megfelelően járt el, ezt független szakértők bevonásával lefolytatott vizsgálat is igazolta. Felnőtt emberekként színházunkban nyíltan kommunikálunk, semmilyen kényszerítő erő alatt nem álltunk és nem állunk. A színház minden valótlan híresztelés esetén megteszi a szükséges jogi lépéseket. Kijelentjük, hogy a Katona József Színház további működését Máté Gábor személyében látjuk biztosítottnak.

Felháborítónak tarjuk, hogy egy transzparens, de az áldozatokat védő kommunikációnak 2019-ben az lehet a következménye Magyarországon, hogy egy felelős, az eljárásrendnek megfelelően eljáró vezetőt ilyen módon hurcoljanak meg. Határozottan elutasítjuk azokat a rágalmakat, melyek színházunkat - és ezáltal a benne dolgozókat - “zaklatónak”, bűncselekményeket eltussolónak tüntetik fel. Mivel erre hivatkozva a kormányzat épp az egész magyar színházi életet - függetleneket és kőszínháziakat - akarja ellehetetleníteni, arra kérünk mindenkit, aki az általunk képviselt értékek mellett áll, akinek fontos a művészi autonómia és szeretne továbbra is a nézőnk lenni, hogy december 9-én, hétfőn este 18 órakor a Madách téren jelenlétével fejezze ki szolidaritását társulatunk és a magyar kulturális élet egésze mellett.

A tüntetésen nem csak katonások vesznek részt és szólalnak fel, mert célja nem pusztán a megtámadott színház megvédése, hanem általában a színházakért, a kultúra függetlenségéért vonulnak utcára.

A felhívás szerint "a kormány által benyújtott törvényjavaslat súlyosan sérti a színházi szakma autonómiáját. A javaslat többek között beszántaná a Nemzeti Kulturális Alapot, megszüntetné a független színházak működési támogatását és az önkormányzati fenntartású színházakban a kormány kezébe adná az igazgató kinevezési jogát.

A magyar kultúra sokszínűségét eddig a művészet szabadsága biztosította. A politika nem szólhat bele a színházi életbe! A színházigazgató kinevezési joga nem lehet hatalmi játszmák eszköze."  

A tüntetésen felszólal Fullajtár Andrea, a Katona József Színház színésze, Barda Beáta, a Trafó Kortárs Művészetek Háza ügyvezetője, Farkas Franciska színész, drámapedagógus, Mácsai Pál, az Örkény István Színház igazgatója, Pintér Béla, a Pintér Béla és Társulata alapítója és Karácsony Gergely főpolgármester.

Valószínűleg nem lesznek kevesen, mert szombat délután a csaknem 4500 érdeklődőből 1500-nál többen jelezték, hogy részt vesznek a demonstráción.