Tudomány;matematika;Japán;

- Kilencéves kisfiú tett egyetemi matematikavizsgát Japánban

A negyedikes Ando Sogo két évig készült a vizsgára, a tudását a klímaváltozás elleni küzdelemben, a társadalom javára szeretné használni.

Egy kilencéves japán fiú sikeresen tette le az egyetemi szintű matematikavizsgát – közölte a vizsgát szervező japán Matematikai Minősítő Intézet. Ando Sogo hétéves korától két éven át készült a vizsgára. Mint elmondta: tudását a klímaváltozás elleni küzdelemben, a társadalom javára szeretné használni.

A japán nyugati részén, Hiogo prefektúrában élő Ando negyedik osztályba jár. A Matematikai Minősítő Intézet legnehezebb, 1. számú kju-tesztjét októberben teljesítette. Ezzel ő vette át a legfiatalabb sikeres vizsgázó helyét Takahasi Hirotótól, aki tavaly, 11 évesen ment át a legnehezebb vizsgán.

A kju-tesztet 14 szinten lehet teljesíteni az óvodai szinttől az egyetemi szintig. Évente több mint 350 ezren vizsgáznak az intézet honlapja szerint. A legnehezebb kju-teszt a változó függvényektől a metrikus és lineáris terekig rengeteg témát érint. A legutóbbi 1-es számú kju-vizsgát a jelentkezők 14,4 százaléka tudta teljesíteni.

A versenyközpontú japán iskolarendszerben nagyon fontosak a tesztek és a teljesítmény. Ám a legújabb PISA-felmérés szerint a matematikatudásukat tekintve a japán diákok az eddigi ötödik helyről a hatodikra csúsztak vissza a felmérésben részt vevő országok között.

Százmillió éves őshüllők tollaiban megtapadt, fosszilizálódott, apró parazitákat találtak paleontológusok. Ez az eddigieknél 55 millió évvel korábbra tolja a tetvek megjelenését.