Kína;Egyesült Államok;kereskedelmi megállapodás;vámháború;

Illusztráció

- Jöhet az enyhülés Peking és Washington között: új kereskedelmi egyezmény születhet

Az elmúlt hetekben ugyan sorra hozták az amerikai döntéseket a Kínát emberi jogi aggályok miatt sújtó esetleges szankciókról, de úgy tűnik, alapjában véve mégis közösek az érdekeik.

Washington és Peking közel áll egy korlátozott kereskedelmi egyezmény megkötéséhez, legalábbis Donald Trump amerikai elnök a tanácsadóival erről egyeztetett a Fehér Házban csütörtökön délután. A megbeszélésen az amerikai elnök fő gazdasági tanácsadói és munkatársai - Steven Mnuchin pénzügyminiszter, Peter Navarro, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója, Larry Kudlow kereskedelmi tanácsadó és Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója - vett részt.

Közleményt ugyan nem adtak ki, de amerikai sajtóhírek szerint

  • rump beleegyezett abba, hogy a vasárnap esedékes, kínai árukra beígért, 156 milliárd dollár értékben kivetendő vámokat ne vezessék be, és a már érvényben lévő vámok mértékét csökkentsék;

  • cserében Kína kötelezettséget vállal nagy mennyiségű amerikai mezőgazdasági termék megvásárlására, valamint a szellemi tulajdonra és a nemzeti valutájára vonatkozó ígéretet tett.

Az amerikai lapértesülések nem tettek említést a kínai partnerek által esetlegesen felvetett kérdésekről, és Peking sem reagált hivatalosan az esetleges előzetes megállapodásra.

Michael Pillsbury, az amerikai elnök egyik tanácsadója a Wall Street Journal című lapot arról tájékoztatta: személyesen az elnöktől úgy tudja, hogy Kína 2020-ban 50 milliárd dollár értékben vásárol majd amerikai mezőgazdasági termékeket, energiát és más árucikkeket, az amerikai kormány pedig 15-25 százalékkal csökkenti a kínai árukra már érvényben lévő vámok mértékét. Amennyiben a Peking által megígért amerikai vásárlások nem történnének meg, Washington visszaállítja az eredeti összegű vámokat. Azt is mondta, hogy ezt a javaslatot az amerikai tárgyalófél nem a csütörtöki egyezetésen munkálta ki, hanem négy-öt nappal ezelőtt már el is juttatta Pekingnek.

A tárgyalások részleteit ismerő, de nevük elhallgatását kérő amerikai kormányzati tisztségviselők újságíróknak elmondták: amennyiben a kínaiak részéről pozitív válasz érkezik, Robert Lighthizer már pénteken aláírhatja a washingtoni kínai nagykövettel a nagy körvonalakban rögzített megállapodás-vázlatot.

Donald Trump szerint a kereskedelmi megállapodásnak ez az úgynevezett első szakasza elvezetne majd a megkötendő egyezmény második szakaszához, amikor összetettebb kérdéseket vitatnak meg: például a kötelező technológiai transzfer, a kínai állami támogatások, vagy a kínai állami vállalatok magatartásának ügyét. Reggeli Twitter-bejegyzései egyikében arról írt: "nagyon közel a Nagy Megállapodás Kínával. Ők is akarják, és mi is ezt akarjuk".

A Fehér Ház nem kívánta kommentálni a kibontakozó megállapodást.

A Fehér Házban tartott megbeszélések hírére a New York-i tőzsde jelentősen megélénkült. Néhány befolyásos amerikai politikus azonban szkeptikus nyilatkozatot tett. A Kínával szemben kritikusként ismert Marco Rubio floridai republikánus szenátor például a Twitteren a rövid távú megállapodás kockázataira figyelmeztetett. Chuck Schumer, a szenátus kisebbségben lévő demokrata párti frakciójának vezetője úgy fogalmazott: "ha nem sikerül biztosítani, hogy a kínai kormány ellenőrizhetően végrehajtsa az egyezményben rögzített vállalásait és állandósított strukturális reformját, akkor ez veszélybe sodorja az amerikai munkahelyeket és a hosszú távú fellendülést".

Az emberi jogi aggályok nem állnak a pénz útjábaMindez két héttel azután történt, hogy Trump aláírta a hongkongi tüntetőket támogató törvényt, ami előírja, hogy az amerikai kormányzat Hongkong helyzetét rendszeresen, évenként vizsgálja felül mind pénzügyi, mind emberi jogi szempontból, és megbízza az Egyesült Államok elnökét, hogy szankciókat szabjon ki azokra, akik csorbítják az emberi jogokat a különleges közigazgatási területen.
Peking ezután közleményben szólította fel Washingtont, hogy „hozza helyre tévedését”, és ne avatkozzon bele Kína belügyeibe.
A visszakozás helyett a kínai lágerek miatt szavazott meg szankciókat az amerikai képviselőház múlt héten; pontosabban egy törvényjavaslatot, ami ha átmegy, szankciók életbeléptetésére szólítja fel Trumpot. Peking ugyancsak tiltakozott, miután minden létező fórumon hevesen tagadja, hogy milliókat zárna a szóban forgó kegyetlen intézményekbe. Válaszként felmerült vízumkorlátozás is a kínai fél részéről, valamint amerikai vállalatok és vállalkozók tiltó listára helyezése.

Ám úgy tűnik, az erős politikai nézetkülönbségek nem jelentik akadályát annak, hogy - a Donald Trump féle vámháborús intermezzo után - a világ két legerősebb gazdasága ismét közeledjen egymás felé.

A konzervatívok a pénteken kora reggelig beérkezett eredmények szerint elérték az abszolút többséghez minimálisan szükséges alsóházi mandátumszámot.