Kossuth tér;Híd;Andrássy Gyula;Fortepan;Fővárosi Negyed;

- N. Kósa Judit: Csalóka változatlanság

Mai képpárunk különlegessége, hogy a bő fél évszázaddal ezelőtti látvány pontosan úgy néz ki, mint a mai. Igaz, ha módunkban állna a hajdani fotóst és a kollégánkat is megkérni, tágítsák egy kicsit fókuszt, és mutassák meg, mi van a kép bal szélén túl, rögtön látnánk: azért elég nagy itt a változás.

A hatvanas évek elején készült Fortepan-felvétel egyébként csak nekünk egy sima zsáner: a kortársak a hiányt látták benne. Azt, ami nem látszik a teret lezáró vaskorlát mögött. Azaz a Kossuth hidat, amelynek acél tartói korábban tizenöt esztendőn keresztül meghatározták ezen a ponton a Kossuth térről nyíló kilátást. Éppen itt lehetett felhajtani a hídra, a bal oldali útpálya ezért vezet a semmibe, egyenesen a korlátnak.

Hogy a pár háta mögött, a Dunában ott vannak-e még a híd pillérei, azt persze nem tudjuk megmondani, pedig ez segítene eldönteni, hogy pontosan mikor készült a kép. Az 1945 májusától alig nyolc hónap alatt felépült átkelő egy évtizeden át szolgálta eredeti formájában a budapestieket. 1956-ban aztán megszüntették rajta a közúti forgalmat, s bár a gyalogosok egy darabig még használhatták, 1958-ban teljesen lezárták. 1960 márciusában kezdték el bontani a szerkezetet, ősz végén már csak a pillérek meredeztek a vízben – hogy aztán két év alatt azok is végképp eltűnjenek.

A téren ezután már csak a semmibe vezető úttest emlékeztetett az egykori hídra. Igaz, jó darabig még meglehetősen szedett-vedett képet mutatott az ország főtere, hiszen itt balra, ahol a fotó véget ér, kezdődött a metró felvonulási területe. A mai felvételről viszont nem ez, hanem Andrássy Gyula lovasszobra maradt le.

A szobrot, amely szinte sérülés nélkül úszta meg a világháborút, 1945-ben épp a Kossuth híd építkezése miatt távolították el a Parlament déli kapuja elől. Tekintve, hogy Zala György alkotása a közvélekedés és a művészettörténészek szerint is kimagasló értéket képviselt, gondosan beraktározták. Aztán valahogy mégis eltűnt: a domborművek és valószínűleg a ló és lovasa is a Sztálin-szoborba került, a talapzat egyik kövéből pedig kifaragták a József Attila-emléktáblát. Fényképek alapján rekonstruált változata 2016-ra került vissza a Kossuth térre.

Újabb részletek derültek ki a Türk Tanács teljes diplomáciai mentességet élvező budapesti irodájáról.