Bioritmus;egészséges életmód;ízületi gyulladás;autoimmun betegség;

2020-01-04 14:10:00

Életmód segíthet megelőzni a „csúnya” autoimmun betegséget

A főleg a menopauza után megjelenő betegség kialakulásának oka nem ismert, de bizonyos – életmódbeli – változtatásokkal növelhető az elkerülésének esélye.

Az autoimmun eredetű reumás ízületi gyulladás, a rheumatoid arthritis (RA) kialakulásának oka nem ismert, ám ha a családban előfordult, az öröklődés miatt nagyobb az esély a kialakulására. A főleg 40 év feletti nőknél megjelenő első tünetek megjelenésében közrejátszhat a magas ösztrogénszint – mondta Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa. Több kutatás is igazolta, hogy a betegség első jelei a menopauza időszakában jelennek meg, illetve a már kialakult RA tünetei is erősödnek a hormonális változások miatt.

Az RA nem gyógyítható, de a tünetek csökkentéséhez és a jó életminőség megőrzéséhez fontos a korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés. Ezért, ha a menopauza időszakában általános, rossz közérzetet, levertséget, étvágytalanságot, fogyást, fáradtságot tapasztalunk, forduljunk immunológushoz. Először a kéz, majd a boka területén fájó, duzzadt ízületek is jelezhetik a betegséget.

Mint a legtöbb betegség megelőzésében, az RA esetében is nagyon fontos a dohányzás kerülése. Öröklött hajlam esetén a dohányfüst már gyermekkortól kezdődően növeli a betegség kialakulásának kockázatát, ezért fontos, hogy a lakás is füstmentes legyen. A már kialakult betegség esetén a dohányzás rontja a kezelés hatékonyságát.

Az elhízás is növeli a betegség kialakulásának kockázatát, és megnehezíti a kezelést. A megelőzéshez ezért fontos ügyelni a normál testsúly megtartására. Ehhez szükséges a rendszeres mozgás mellett a jól összeállított étrend is. Egy, a Frontiers in Nutrition folyóiratban korábban megjelent kutatás szerint a gyulladáscsökkentő étrend meglévő betegségnél segít enyhíteni a tüneteket. Ennek fő pillére a nyers, vagy alig párolt-főzött zöldségek, szezonális gyümölcsök, probiotikumok fogyasztása, amit kurkuma és gyömbér egészít ki.

A mikrobiom, azaz a bélflóra az utóbbi években került a kutatások középpontjába, több is vizsgálja az RA és a bélflóra kapcsolatát. Összefüggést fedeztek fel például a P.copri baktérium jelenléte a bélben és a rheumatoid arthritis kialakulása közt. Egy másik kutatás megerősítette, hogy bizonyos mikrobák bősége a bélben akár előre is jelezheti a betegség későbbi kialakulását.

A gyermekkori traumáktól a stresszes mindennapokig minden hat a reumás ízületi gyulladás megjelenésére. Sőt egy megterhelőbb időszak a már tünetmentes betegekben is fellángolást okozhat. Sok esetben nincs lehetőség a stressz kiiktatására, de a napirend tudatos kialakítása, a pihenésre és kikapcsolódásra fordított idő beiktatása és stresszcsökkentő technikák elsajátítása segíthet a káros hatások leküzdésében.