Hszi Csin-ping kínai elnök pénteken maga hívta fel amerikai hivatali kollégáját, Donald Trumpot, és bírálta Washington "beavatkozását" a kínai belügyekbe, nevezetesen az Egyesült Államok "negatív nyilatkozatait" Tajvannal, Hongkonggal, Hszincsianggal és Tibettel kapcsolatban - jelentette a Hszinhua hírügynökség.
A washingtoni képviselőház december elején elfogadott két olyan törvénytervezetet, amely szankciókkal sújtaná azokat a kínai tisztviselőket, akik felelőssé tehetők a muszlim vallású ujgur kisebbség lágerekbe zárásáért, illetve a hongkongiak emberi jogait csorbító intézkedésekért, továbbá bizonyos esetekben exporttilalmat is előírna. A jogszabálytervezetet még a szenátusnak is el kell fogadnia, mielőtt az amerikai elnök aláírásával hatályba léphet.
A két államfő Észak-Korea ügyét is megvitatta. Hszi arra kérte Trumpot, hogy a nemzetközi közösség az Egyesült Államok hozzájárulásával enyhítse a diktatúrával szembeni szankciókat. Oroszország és Kína közösen kidolgozott határozattervezetében ugyanezt javasolta a héten az ENSZ Biztonsági Tanácsának; az Egyesült Államok ott ellenezte ezt, mert szerinte ennek még nem jött el az ideje.
A politikai ellenére a világ két legerősebb gazdasága eközben közeledni látszik egymás felé: Washington és Peking egy korlátozott kereskedelmi egyezményt hozott tető alá múlt héten. A kereskedelmi vitájukat részben rendező egyezség keretében Kína vállalta, hogy az eddiginél több amerikai terméket és szolgáltatást vásárol, az Egyesült Államok pedig csökkenti a kínai árukra kivetett vámokat, illetve nem vezeti be december 15-én az újabb, évi 160 milliárd dollár értékű kínai termékeket sújtó 15 százalékos pótvámot.