Orbán Viktor;

Orbán Viktor

- Orbán a szegénység felszámolásával büszkélkedik, jövőre újabb gazdaságvédelmet ígér

Emellett a miniszterelnök még mindig a bevándorlást nevezi a legfontosabb európai ügynek.

Miután múlthéten Kövér László, az Országgyűlés elnöke segített a kormánypártok híveinek megérteni az idei év eseményeit, a Fidesz egy másik alapító tagja is hasonlóan tett: kedden Orbán Viktorral készített terebélyes interjú jelent meg a Magyar Nemzetben. Az eredmény hasonló a Kövér-interjúhoz, még ha nem is olyan indulatos: a miniszterelnök szavaiból kiderül, hogy a választási bukás győzelem, a gazdag multik támogatása a szegénység felszámolása és a "csatazaj" pedig "elcsendesedés".

Az önkormányzati választás volt az első témája Orbánnak. Ennek kapcsán újat nem mondott, csak annyit: a szavazatok számát nézve a Fideszé a győzelem, az ország erősödik, a kormánypártok mindenkivel együttműködnek.

Orbán 2014 decemberében

Az EP-választásra utalva Soros Györgyöt emlegette a kormányfő, valamint a bevándorlást. Ennek kapcsán felrótta Németországnak, hogy törődik állampolgáraival, hiszen, mint mondta, ott "már azt is meghirdették, hogy az iszlám Németország része". Összeesküvés-elméletben, muszlimok elleni uszításban nem volt hiány az előadott orbáni kozmogóniában. Kritikusai leszerelésére arra is kitért a miniszterelnök, hogy nem túlzó leegyszerűsítés a Magyarországot ért vádakat kizárólag Sorosra és a bevándorlásra visszavezetni. E mellett azzal érvelt, hogy sokszínű a magyar sajtó és kisebb a korrupció is itt, mint Skandináviában, tehát csak a menekültek elutasításával lehet baja Brüsszelnek. Az interjúból az is kiderült,

Orbán még minidg a menekültekét nevezi Európa legfontosabb ügyének.

Végül ezzel magyarázta meg azt is, hogy Trócsányi Lászlót nem fogadták el európai biztosnak, hiszen ő volt az, aki "megalkotta a határvédelem jogi kereteit". Valójában azért nem fogadták el Trócsányit, mert állami megrendelésekkel kitömött ügyvédi irodája miatt összeférhetetlenséget állapítottak meg nála, valamint túl szoros szálak fűzik a putyini Oroszországhoz, legyen szó bűnözők kiadatásáról, vagy Paks II-ről.

A választásokon túl, Orbán azt tartotta a legfontosabbnak a 2019-es évről, hogy "a családok éve volt". Ennek kapcsán mégsem ígért egyből újabb "családvédelmet", hiszen, mint mondta, "a magyar gazdaság ma egyre jobban teljesít, de ez a szint nem elegendő további családtámogatási intézkedésekhez". Egy ország várja lélegzetét visszafojtva, vajon a családon belüli, illetve a nők elleni erőszak megfékezéséről mikor lesz szó, ha már a "családok évében" az Orbán-kormánynak nem sikerült fellépnie az egymást érő családirtások kapcsán.

Jövőre a kormány újra meg akarja védeni a magyar gazdaságot, egy újabb akciótervvel

- fejtegette a kormányfő, miután a Magyar Nemzet munkatársa arra kérte, fejtse ki, miért riogat már másfél éve gazdasági válsággal. Válaszában Orbán védelmébe vette az elképesztő kormányzati bőkezűséget is, amivel a multik felé viszonyulnak: mint állította, azért kérnek a gazdag óriásvállalatoktól keveseb adót, hogy több pénzt fordíthassanak béremelésre. Az idei év elején viszoint az látszott, hogy a béremelést a legtöbb helyen sztrájk nélkül nem lehetett kikényszeríteni. A miniszterelnök továbbra is a nyugati autóipar összeszerelő üzemének funkcióját szánja Magyarországnak, derült ki egy megjegyzéséből, csak épp most már elektromos autókban gonolkozik.

A klímavédelemről szólva Orbán azt mondta, a keresztény tanítás szerint is fontos ezzel foglalkozni. Ugyanakkor itt már az erős és büszke Magyarországot a legszegényebb országok közé sorolta, azok közé, akik sajnos anyagi okokból nem tehetnek semmit. A felelősség másé: "a klímavédelem árát a klímarombolóknak kell megfizetniük".

Orbán idén a legbüszkébb a szegénység felszámolására és a cigányság kiemelésére a "történelmi nyomorból"

- nyilatkozta továbbá a mniszterelnök. Mindkettő esetében könnyű cáfolni, hogy sikerről lenne szó. Egyrészt, decemberben derült ki, mikor az ELTE éls a Medián egy közös felmérést végzett, hogy a magyarok 86 százaléka a romák sorsának javulásáért az ég egy adta világon semmit sem tenne. Másrészt, még az adatokat szépítő KSH elemzéséből is az mutatkozott meg szintén ebben a hónapban, hogy egyre nagyobb ütemben mélyül a szegénység Magyarországon, akik pedig ide tartoznak, azok egyre távolabb kerülnek attól a lehetőségtől, hogy javuljon az életszínvonaluk. Nekik átlag 66 ezer forintból kell boldogulniuk. A kormányfő a fenti állításait nem igazán támasztotta alá, de elbüszkélkedett még az üldözött keresztények védelmével is.

Orbán így zárta az inetrjút: "Nekem minden ünnep ajándék, amely túl van a politika horizontján. Csatazaj helyett elcsendesedés, feleselés helyett elfogadás és szeretet, fecsegés helyett elmélyülés, profán helyett szent, mennyből az angyal. Ezt várom mindig".

Orbán Viktorral kívánnak boldog karácsonyt a megyei lapokAz összes megyei lap ugyanazzal a képpel és címmel címlapon hozta le kedd reggel a miniszterelnök ünnepi gondolatait, szúrta ki a 444.hu. A fenti interjúról van szó, amit az MTI foglalt össze, hogy aztán a közmédián átszűrt tartalom változtatás nélkül jelenhessen meg legalább is minden egyes kormányközeli kézbe került megyei lap internetes oldalán.
A láncreakcióban lehozott Orbán-interjú mára már hagyomány a KESMA-ba tömörített lapoknál, amiknél a politika rovatot a Mediaworks Bécsi úti központjából szerkesztik. Mióta ezek az újságok elfordultak a helyi ügyektől, olvasottságuk egyébként megállíthatatlan zuhanásba kezdett.

A munkaerőpiac hullámzása, az állandó versengés, az egészségügy helyzete egyaránt rontja a biztonságérzetet. Hiába javul az életszínvonal, hiába érhető el szinte bármilyen presztízstermék, a magyarok még mindig elképesztően nagyra értéklik az anyagi biztonságot – így ebben mérik a jólétet. A rossz közérzet pedig borítékolható - mondja Melegh Attila történész, szociológus, migrációkutató.