A győri kettős gyermekgyilkosságot követően elrendelt vizsgálat eredménye nyomán az Igazságügyi Minisztérium azt javasolja, hogy ne lehessen feltételes szabadságra bocsátani olyan elítéltet, aki más életére tört - erről már korábban lapunk is beszámolt. Varga Judit miniszter ma az M1-en azt mondta az MTI szerint, hogy februárban kerül az Országgyűlés elé a javaslat.
Hozzátette: növelni kell a gyermekvédelmi jelzőrendszer hatékonyságát is, és meg kell vizsgálni a szülői kapcsolattartás szabályait, különösen akkor, ha a szülő felügyeleti jogát bűncselekménnyel összefüggésben szüntetik meg. Majd elismételte, amit már a videóban is bejelentett: hogy a tárcánál 2020 az áldozatsegítés éve, ennek keretében hatékonyabbá és komplexebbé kívánják tenni az áldozatok védelmét és az áldozatsegítő központok működését.
A miniszter nem feledkezett meg szót ejteni az Isztambuli Egyezményről sem, amit a magyar kormány a migrációval kapcsolatos pontok miatt nem ír alá.
"Aki dezinformációt folytat ezzel kapcsolatban, az nem a nőket védi, hanem saját politikai tőkéjét kovácsolja. Ugyanis az egyezmény cikkelyei maradéktalanul érvényesülnek a magyar jogrendszerben" - fűzte hozzá Varga Judit. "A ratifikáció - folytatta - pusztán politikai okokból marad el, mert az egyezmény olyan szemléletet erőltetne a hazai jogrendre, amely éles ellentétben áll a kormány migrációs politikájával és a választók többségének akaratával."
A miniszter egy újdonságot is bejelentett: eszerint elkezdődött azon jogszabályok felülvizsgálata, amelyek lehetővé teszik az elítéltek számára, hogy az elégtelen börtönviszonyok miatt európai ajánlásra hivatkozva jelentős állami kártérítésekre tarthassanak igényt. Közlése szerint ma már az ilyen ügyek elérik a tízezres nagyságrendet, az igényelt kártérítési igény pedig a milliárdos tételt.
Varga Judit a felülvizsgálat indokaként annyit mondott, hogy folyamatosan javulnak a fogva tartás körülményei Magyarországon.