Ausztria;visegrádi négyek;Orbán Viktor;V4-ek;Sebastian Kurz;

2020-01-16 21:14:45

Kurz közölte a V4-ekkel: nem kér a keleti és a nyugati EU-tagállamok között kialakult feszültségből

Uniós alapból pedig egy fillért sem adna atomenergiára - a régi-új osztrák kancellár minden másban egyetértett a visegrádi országok miniszterelnökeivel.

Andrej Babis cseh miniszterelnök szerint a négy visegrádi országnak és Ausztriának sok a közös érdeke, együtt pedig többet tudnak elérni, mint külön-külön. A V4-ek kormányfői és az osztrák kancellár csütörtökön találkoztak Prágában, a szövetség vezetői tisztségét betöltő Babis a találkozó után azt mondta, megvitatták, hogyan képzelik el az új Európai Bizottság működését, az Európai Unió klíma- és energiapolitikáját, a kitűzött célok elérésének lehetőségeit, valamint a migráció kérdéseit.

A cseh miniszterelnök kitért rá: a migrációs problémát "rendszerszinten kell megoldani", és a tagállamoknak egyedül kell eldönteniük, "kit fogadunk be, és kit nem". Szót emelt az Európai Unió aktívabb külpolitikája, azon belül is az unió bővítése mellett, és szorgalmazta a nyugat-balkáni országok integrációját. "Az Európai Uniónak megfelelő stratégiával kell rendelkeznie a bővítésre" - tette hozzá.

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a gazdasági kérdéseket, az Európai Unió versenyképességének növelését és az illegális migráció megfékezését emelte ki. "Ezek rendkívül fontos, európai súlyú ügyek" - szögezte le.

Peter Pellegrini szlovák kormányfő arról beszélt, hogy a migráció kérdésében a visegrádi országok közös állásponton vannak.

 

Sebastian Kurz osztrák kancellár szerint

A régi-új kancellár közölte: Ausztria nem szeretné, ha az atomenergia fejlesztését az Európai Unió pénzalapjaiból finanszíroznák. "Nagyon fontos, hogy az atomenergia ne kapjon támogatást, és ezekből a pénzekből a megújuló energiaforrásokat támogassák Európában" - hangsúlyozta Sebastian Kurz, utalva arra, hogy a kérdésben a visegrádi négyek is megosztottak: Csehország, Szlovákia és Magyarország ugyanis szeretné megerősíteni az atomenergia szerepét az energetikai iparában. Velük ellentétben Ausztria azon dolgozik, hogy Európában teljesen kiiktassák az atomerőműveket az energiaiparból. "A célokat illetően más úton járunk tehát, mint a visegrádiak" - emelte ki.

Kurz ugyanakkor nem lát problémát abban, hogy a szomszédos országok bizonyos dolgokban egyetértenek, másokban pedig nem. "Beszéltünk arról az EU-alapról is, amely támogatná országaink eltávolodását a széntől. Helyesnek tartjuk, hogy a tagállamok a szénalapú energiáról áttérjenek a környezetkímélőbb energiaforrásokra. Büszke vagyok, hogy Ausztria lesz az első olyan állam, amely teljes mértékben feladja a szénalapú energiatermelést" - mondta.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök a mai találkozó legnagyobb eredményeként azt értékelte, hogy azonosították az együttműködés területeit: a migráció, a biztonság, a határvédelem, a versenyképesség, a klímavédelem és a bővítés.

Mint mondta, a V4-eknek különösen fontos volt ez a találkozó, mert így jelezték a külvilágnak, hogy nem elzárkózni akarnak, hanem keresik az együttműködést a többi európai országgal.

Ausztriáról szólva úgy fogalmazott: természetes partnere a visegrádi csoportnak, sok területen együttműködhetnek. Az ország fontos maradt Közép-Európának mint befektető, mint piac és mint kereskedelmi partner, továbbá fontos mint biztonsági szövetséges, és az lesz a jövőben is, mert, mint mondta, "a migráció kérdésében egy cipőben járunk". Orbán örömét fejezte ki, hogy gratulálhatott Kurznak második kormánya megalakulásához, és hogy első kézből ismerhették meg az új kabinet terveit. 

 

A politikusok a tanácskozás előtt virágcsokrokat helyeztek el a Nemzeti Múzeum előtt, ahol 51 éve, 1969. január 16-án Jan Palach egyetemista felgyújtotta magát, hogy így ösztönözze Csehszlovákia lakosságát a szovjet megszállás elleni tiltakozásra.