kézilabda;férfi kézilabda Eb;

2020-01-19 18:10:24

Nagyot lépett az elődöntő felé a férfi kézi-válogatott

A magyar válogatott 29-28-ra legyőzte Szlovéniát az olimpiai kvalifikációs férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének második fordulójában Malmőben.

A legjobb négy közé jutásért folytatott harcban kulcsfontosságú mérkőzés várt a magyar férfi kézilabda-válogatottra az ez idáig százszázalékos mérleggel rendelkező Szlovénia ellen, amelynek keretében hatan is a magyar bajnokságban játszanak. A jobbszélső Mario Sostaric, az irányító Dean Bombac és a balátlövő Nik Henigman a Szegedet, a beálló Blaz Blagotinsek, a jobbszélső Gasper Marguc és a balátlövő Borut Mackovsek pedig a Veszprémet erősíti, ráadásul utóbbi nyáron Szegedre igazol. Az pedig még pikánsabbá tette a párharcot, hogy szlovénok kispadján az a Ljubomir Vranjes ül, akivel az előző Európa-bajnokságon három vereség után a csoportkörben kiesett a magyar válogatott, majd néhány hónappal később éppen a svéd szakember vezetésével a szlovénokat elbúcsúztatva jutott ki a világbajnokságra.

A magyar válogatott szerezte a mérkőzés első találatát, elhúznia azonban nem sikerült, folyamatosan tapadtak a szlovének – kilenc perc múltával 5-5 állt az eredményjelzőn. Ezt követően átvették a vezetést Vranjes tanítványai, a 12. percben már két góllal mentek (8-6). A játékrész felénél, kapust cserélt Gulyás István, Mikler Rolandot Székely Márton váltotta, aki egyből egy védéssel mutatkozott be. Ennek ellenére 10-7-re megléptek a szlovének, viszont a javuló magyar védekezésnek köszönhetően sikerült egyre zárkózni. A 25. percben újra három lett a különbség, amely egy magyar labdavesztés után négyre nőtt. A félidő végére sikerült kettőre zárkózni, ám egy utolsó pillanatban született szlovén góllal 16-13 volt az állás a szünetben.

A térfélcsere után magyar szempontból jól folytatódott a játék, Bánhidi hatodik gólját jegyezte, a pályára visszatérő Mikler pedig elkezdett bravúrokat bemutatni – öt és fél perc múltával már magyar részről több védés volt, mint az egész első félidőben. A 40. percben sikerült egyenlíteni (17-17), tíz perc alatt mindössze egyet kapott a magyar csapat. A 43. minutumban fordult a kocka, Nagy Bence előbb egalizált, majd a vezetést is megszerezte. Villámgyorsan háromgólos lett a különbség – immár a magyarok javára –, azonban a szlovének igyekeztek rendezni a soraikat. Vrajnes a 46. percben kért időt 22-20-as magyar vezetésnél. Ennek ellenére állandósulni látszott a kétgólos magyar vezetés, Ligetvári Patrik negyedik góljával először lett három a különbség. A szlovének rendszerint gyorsan reagáltak, de öt és fél perccel a vége előtt – egy magyar időkérés után – Bánhidiék azért támadhattak, hogy néggyel vezessenek. Nem sikerült gólt lőni, Mikler pedig hiába fogott büntetőt, a kipattanót már bedobta a szlovén játékos. Két perccel a vége előtt egyre zárkóztak a szlovének, egyenlíteni viszont már nem tudtak, a magyarok 29-28-ra győztek.

„Felfoghatatlan, hogy milyen hit és akarat van ebben a csapatban. Rá kell, hogy jöjjek, hogy a második félidő nagyon fekszik nekünk. Úgy jövünk ki a második 30 percre, hogy szétszedünk mindenkit. Azt gondolom, egyre jobban játszunk és kezdünk összeállni” – mondta Bánhidi Bence, akit a meccs legjobbjának választottak.

Folytatás kedden (tv: Sport1 20.30) Svédország ellen, egy újabb magyar győzelemmel pedig akár be is lehetne biztosítani az elődöntőbe jutást.