Diákhitel Központ;Magyar Péter;

- Emelné a tétet a Diákhitel Központ

Az eddigi 70 ezer forintnál többet adnának a Diákhitel 1 keretében, ha erre a kormány is rábólint.

Új termékeken, a meglévő hitelek terén pedig több változtatás előkészítésén dolgozik a Diákhitel Központ (DHK) – mondta a Világgazdaságnak Magyar Péter, a központ vezérigazgatója, Varga Judit igazságügyi miniszter férje.

Elképzeléseik szerint –és ha a kormány is elfogadja terveiket – a következő tanévtől a szabad felhasználású Diákhitel 1 felvehető maximuma magasabb lenne a mostani, havi 70 ezer forintnál. 

Az emelést az indokolja a szakember szerint, hogy az új hitelfelvevők csaknem 80 százaléka már a kérhető hitelmaximumot igényli, ami persze összefügg azzal, hogy az elmúlt öt évben több mint 50 százalékkal nőttek a lakbérek az egyetemi városokban. 

Az AirBnb mellett is jól jött a lakhatási támogatás Ha már bérleti ügyekről esik szó: a Világgazdaság nem tér ki rá, de a G7 kiderítette, hogy Magyar Péter az  Airbnb-n adta ki a nevére bejegyzett budapesti lakást. Varga Judit vagyonnyilatkozata szerint ezzel családjuk évente mintegy 4 millió forintot kereshetett – miközben Varga, még államtitkárként 2018 októberétől havi 300 ezer forintos lakhatási támogatást vett fel; ilyen támogatást általában azok a kormánytagok, politikusok vehetnek fel, akinek nincs budapesti ingatlana. Tavaly nyáron mindenesetre már nem szerepelt ez a tétel az időközben miniszteri posztra lépő Varga vagyonnyilatkozatában.

Magyar Péter a beszélgetés során arra is rámutatott, hogy a DHK kutatásai szerint ma már a nappali tagozatos főiskolai, egyetemi hallgatók 25 százaléka egyúttal főállásban dolgozik.

Bár a munkatapasztalat önmagában még hasznos is lehet, az már probléma Magyar szerint, hogy az érintettek 80 százaléka nem a megszerzendő diplomájához kapcsolódóan végez fizetett vagy ingyenes gyakorlatot, hanem jellemzően a kereskedelemben és a vendéglátásban helyezkedik el, az ott szerzett tapasztalat pedig nem fejleszti a szakmai kompetenciáit.

A vezérigazgató fontosnak tartja, hogy a diákhitelek a lehető legjobb, legolcsóbb megoldást nyújtsák a hallgatóknak, és segítsenek elkerülni, hogy sokan „üveggyöngyökért” feláldozzák a legfontosabb éveiket, amikor egyetlen feladatuk a verseny- és piacképes tudás megszerzése, ami az egész karrierjüket meghatározhatja. 

Magyar kitért a terítéken lévő felnőttképzési hitelre is, amit  fix kamatozású és fix futamidejű konstrukcióban is lehetne igényelni.

Az alacsony bérszínvonal és a bőkezű állami támogatás (mint versenyelőny) egy magyar adófizető vagy munkavállaló számára nem feltétlenül pozitívum, az viszont egyértelműen jó hír, hogy a tanulmány szerint az autóipari K+F- és informatikai munkahelyek várhatóan sokkal „válságállóbbak” lesznek – és a robotizálás negatív hatásainak is kevésbé vannak kitéve -, mint a klasszikus ipari állások.