Hátborzongatóan üres utcákról, terekről számoltak be a hvg.hu-nak azok a magyarok, akik a koronavírus-járványban érintett észak-olasz városokban vagy azok közelében élnek.
A karantén alá vont Vo’ Euganeo közelében lakó tolmács, Fercsik Marianna szerint a régióban élők megdöbbentek, amikor egy padovai férfi is meghalt a betegségben – ezután pedig szabályosan megostromolták a gyógyszertárakat maszkokért, minden elérhető kézfertőtlenítőt felvásároltak a boltokban. Sokan élelmiszerkészleteket halmoznak fel Padovában, tartva attól, hogy itt is elrendelik a kijárási tilalmat.
Egymás kosarából lopják az ételt
A Lombardia tartományban található Bresciában viszont már az élelmiszer-beszerzés is napi szintű problémát jelent:
- írta a lap egyik helyi olvasója.
Romániába is eljuthatott a vírus
Az Olaszországban is terjedő járvány eközben légi úton Romániába is eljuthatott: mint a 24.hu beszámol róla, koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak a Wiz Air egyik utasánál, aki február 18- 22. között Craiovába és Bolognába utazott a társaság W6 3762 számú járatán. A fertőzésről a hatóságok tájékoztatták a légi társaságot.
A légitársaság szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményében jelezte: „A Wizz Air kapcsolatban áll a közegészségügyi hatóságokkal, minden tekintetben követi azok iránymutatását, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásaival összhangban folyamatosan nyomon követi a legfrissebb fejleményeket. A légitársaság karbantartó és földi kiszolgáló személyzete világos irányelvek mentén, jól szabályozott folyamatokat követve, a hatóságok előírásainak megfelelően kezeli ezt és a hasonló eseteket. Utasaink és személyzetünk biztonsága továbbra is a legfontosabb számunkra.”
Kínában gyengül a járvány
Az új koronavírus kiindulópontjának számító Kínában eközben fokozatosan gyengül a járvány: a helyi Nemzeti Egészségügyi Bizottság szerdán közölt adatai szerint Kína szárazföldi részén újabb 406 fertőzöttet diagnosztizáltak kedd éjfélig, ezzel a napi esetek száma csökkent a kedden jelentett 508-hoz képest – írja az MTI. A járvány összes fertőzöttjeinek száma a szárazföldi Kínában elérte a 78 064-et, legalábbis a hivatalos adatok szerint; ennél azonban több megbetegedés is történhetett, hiszen a kínai hatóságok feltételezhetően kozmetikázzák adataikat.
San Franciscóban még nincs megbetegedés, de felkészültek rá
A kaliforniai San Franciscóban vészhelyzetet hirdettek a koronavírusos fertőzések veszélye miatt – idézi az távirati iroda a San Francisco Chronicle című lap kedd esti hírét. Az Egyesült Államok negyedik legnagyobb városában ugyan még nem diagnosztizáltak új típusú koronavírus miatt kialakult tüdőgyulladásos megbetegedéseket, de London Breed polgármester elővigyázatosságból vészhelyzetet hirdetett
Az intézkedés értelmében a városi önkormányzat alkalmazottait átirányíthatják napi munkájuktól a közegészségügyi helyzetre és a koronavírus fertőzésének megelőzésére vonatkozó információk megosztásával foglalkozó feladatokra.
Alex Azar, a humán erőforrások és az egészségügy minisztériumának vezetője kedden sajtótájékoztatón jelentette ki, hogy az Egyesül Államokban ugyan jelenleg nincs vészhelyzet, de fel kell készülni arra, hogy a vírus a korábbinál nagyobb mértékben terjed el az országban.
"Az Egyesült Államokat nem lehet hermetikusan lezárni" - fogalmazott a miniszter. Azar a szenátus egyik albizottsága előtt érvelt a kormányzat által a betegség megelőzésére és a már diagnosztizált betegek ápolására kért 2,5 milliárd dollár megszavazása mellett. Mint mondta: ebből az összegből oltások és különböző gyógymódok kifejlesztésére is költenének.