Győr;Dézsi Csaba András;

2020-03-10 14:45:51

Megszavazták a lex Dézsit, mostantól lehet valaki egyszerre kórházi főosztályvezető és polgármester

Sőt, mostantól önkormányzati képviselők is vezethetnek állami cégeket.

A megválasztásakor hatályos jogszabályok szerint Győr polgármestere, Dézsi Csaba András nem lehetett volna egyszerre a helyi kórház osztályvezető főorvosa és városvezető. Ám Dézsi ígéretet kapott a Fidesztől, hogy nem kell a két, elvileg külön-külön is teljes embert kívánó feladat között választania, és - mint a diploma nélküli helyettes államtitkár esete is mutatja - a személyre szabott törvénykezés valóban rutinosan megy a kétharmadnak. Még februárban benyújtották a lex Dézsit, kedden pedig az MTI arról adott hírt:

Az erről szóló, az önkormányzati törvényt módosító javaslatot - amelyet kormánypárti képviselők, Gulyás Gergely (Fidesz), Böröcz László (Fidesz), Bajkai István (Fidesz) és Nacsa Lőrinc (KDNP) terjesztettek elő - 133 igen szavazattal, 56 nem ellenében fogadta el a parlament. A Fidesz-KDNP mandátumainak száma éppen 133.

A törvénymódosítás az önkormányzati képviselőkre és a képviselő-testületek bizottságainak nem képviselő tagjaira vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokon is változtatott. Így a jövőben lehetnek az állam által alapított vagy tulajdoni részesedésével működő gazdálkodó szervezetek felügyelőbizottságának vagy ügyvezetésének tagjai. Rendezték továbbá azt a helyzetet, hogy - mint azt a részletes indoklásban írták - az önkormányzati választások után a listán mandátumot szerzett képviselők gyakran nem veszik át megbízólevelüket. A kormánypártok álláspontja szerint az önkormányzat későbbi zavartalan működését veszélyeztetheti, a választói akarat csorbítását eredményezheti, ha képviselői hely üresedése esetén ők akkor sem válhatnak képviselővé, ha a listán már nem szerepel jelölt. Az ilyen esetek elkerülése érdekében lehetővé tették nekik a későbbi önkormányzati képviselővé válást.

Nem ez az első eset, hogy egy győri polgármester saját törvénymódosítást kap: Borkai Zsolt sem indulhatott volna újra a polgármesterségért 2010-ben alkotmánymódosítás nélkül. Ebben a cikkünkben írtunk arról részletesen, hogy még kiknek az esetében módosított jogszabályt és alaptörvényt a Fidesz egy-egy célja érdekében.