gyógyulás;karantén;Operatív Törzs;koronavírus;

2020-03-12 16:28:30

A semmiből lett fertőzött egy 49 éves magyar nő, megvan az első gyógyult is

A határon négy magyar állampolgárt szűrtek ki, akik házi karanténba kerültek.

Öt határátkelőhelyen szűrik a külföldről visszatérő magyar állampolgárokat, négy Olaszországból érkező személyt pedig már házi karanténra is köteleztek a rendőrök – mondta el az operatív törzs csütörtöki sajtótájékoztatóján Lakatos Tibor törzsvezető.  

Mint hozzátette, a rendőrök az említett helyszíneken minden járművet ellenőriznek: a vizsgálatok során két román állampolgártól megtagadták a belépését, mert Olaszországból érkeztek, két, vonaton érkező dél-koreai turistát pedig Hegyeshalomnál állítottak meg, és küldtek vissza Ausztriába. Az ellenőrzőpontok felállítása jelenleg is zajlik a több mint 40 átkelőben; ahol nem lesz ilyen, ott a forgalmat korlátozzák majd.

Lakatos szerint az egyetemek már követték a kormány által elrendelt biztonsági előírásokat: a hallgatók nem járnak előadásokra, főként e-learninggel (a neten) tanulnak. Az iskolai tanítás ugyan nem marad el – sőt, a kormány saját hatáskörbe vonta a tanítási szünet kérdését – de a külföldi iskolai kirándulásokat betiltják, a külföldi tanulmányi programokat felfüggesztik. Lakatos Tibor azt is hangsúlyozta, hogy bizonyos állami cégeknél is munkahelyeknél korlátozhatják a dolgozók kiutalását is.

 – ezt már Szlávik János infektológus, a Dél-Pesti Centrumkórház osztályvezető főorvosa jelentette be. Egy iráni egyetemistáról van szó, aki a sorozatos negatív tesztek után távozhatott a Szent László kórházból. Szlávik az újabb megerősített három fertőzöttről is beszélt. Egyikük szintén iráni hallgató, aki korábban kórházi karanténba került. 

Egy magyar fiatal is az új fertőzöttek között van, aki korábban Izraelben járt, és a jelek szerint ott érintkezett betegekkel. Járványügyi szempontból ugyanakkor  a legérdekesebb és legaggasztóbb a harmadik eset -  egy 49 éves magyar nő megbetegedése:

A nő egyébként maga ment be a Szent László kórházba, amikor a betegség tüneteit észlelte.

A házi karantén szabályait Müller Cecília országos tisztifőorvos ismertette: mint elmondta, ez kötelező 14 napos otthoni elzárást jelent, amire a hatóságok kötelezik a fertőzészónából visszatérőket - a karanténba vonulás megtagadása pedig bűncselekménynek számít. Müller ugyanakkor azt is hangsúlyozta, a karanténba küldöttek nem betegek, még csak beteggyanúsnak sem számítanak – az óvintézkedés a megelőzést szolgálja.

 A vele élő családtagok ugyanakkor otthon maradhatnak, az elzárt hozzátartozó ellátása pedig az ő feladatuk lesz; ha egyedül élő személyről van szó, akkor az önkormányzatok kell ellássák az illetőt -hangzott el a sajtótájékoztatón.

A családtagok maguk is tehetnek azért, hogy ne kapják el a betegséget: a karanténba zárt személy használati eszközeit és a lakást is érdemes gyakran fertőtleníteni, az érintettek pedig jobb, ha külön étkészletet, ha megoldható, mosdót is használnak – sorolta Mülller. A tisztifőorvos hangsúlyozta, a vírus nagyon érzékeny a klórra, érdemes tehát ilyen alapú fertőtlenítőszert (például 2-3 százalékos hígítású hipót) használni.

A kormányzati kommunikáció is beveti a nehéztüzérséget, igaz, ezúttal indokoltan - az idősek védelmében.

Mint Dömötör Csaba államtitkár elmondta, kisfilmekben és online, print hirdetésekben tájékoztatják a legveszélyeztetettebb korosztályt arról, hogyan lehet elkerülni a fertőzést. Dömötör beszámolója alapján ezek nagyon egyszerű üzenetek lesznek: kerüljük a tömeget, a lázas betegekkel, és fertőzött zónákból érkezőkkel való érintkezést, ha mégis a koronavírus-fertőzés tüneteit észleljük, először házi orvosunkat hívjuk fel.