Bioritmus;vírus;fertőtlenítés;vírusfertőzés;kórokozó;

2020-03-16 14:14:00

A munkahelyi higiénia nem csak a koronavírus miatt fontos

A munkahelyen, ha be kell járni, célszerű átgondolni, és szükség esetén megváltoztatni a higiénés szokásokat, de nem árt óvintézkedéseket is bevezetni a fertőzések terjedésének elkerülése érdekében.

Egyre több cég hoz rendkívüli rendelkezéseket a járvány megfékezésére; kötelezően előírják az otthoni munkavégzést, korlátozzák a munkavállalók utazásait. Ha azonban nap mint nap egy közös irodába járunk dolgozni, általánosságban is, de fertőző betegségek idején még inkább érdemes odafigyelni a higiéniára, mert a leggondosabban takarított munkahelyen is számtalan olyan baktériumforrással találkozhatunk. 

„Náthásan, betegen, légúti vagy emésztőszervi megbetegedéssel, ha csak lehet, maradjunk otthon. Sokan nem tudnak róla, de egy teljesen egészséges ember is számos kórokozót hordozhat, amely a szervezetéből kikerülve – például egy mikroszkopikus méretű székletszennyeződéssel – megbetegíthet másokat. Így okozhat fertőzést a heves hasmenéssel járó rota-, a noro- és a calicivírus, illetve a szalmonella és a kólibaktérium is. A tárgyak felületére kerülve sokféle légúti vírus, például a nátháé és az influenzaé is tovább terjedhet. Ezért fontos átgondolni és tudatosítani, hogy melyek azok a közösen használt dolgok, illetve az iroda melyik részei lehetnek melegágyai a különféle baktériumoknak, és azt is, hogy hogyan kerülhetjük el a fertőzést” – mondta Tordai Bertalan, a Budai Egészségközpont foglalkozás-egészségügyi szakorvosa. 

Út a munkaállomásig

A tömegközlekedési eszközök kapaszkodóitól az irodaépület bejárati ajtaján át a liftgombokig, a kilincsekig és a kulcsokig minden olyan tárgyon rengeteg kórokozó telepedhet meg, amelyet a munkaállomásunkig vezető úton kénytelenek vagyunk megfogni. Ezek között vannak olyanok, amelyek akár fél napig is fertőzőképesek maradnak, ezért sose felejtsünk el kezet mosni, mielőtt munkához látnánk.

Kórokozók az íróasztalon

A számítógép billentyűzete, az egér, a mobiltelefon, a töltője, de még a belépőkártya műanyag tokja - azok a tárgyak, amelyeket a leggyakrabban érintünk meg, a felületükön és a réseikben hemzseghetnek a kórokozók. Ha olykor eszünk is az íróasztalon, a kisebb ételmaradékokon még a penészgombák is megtelepedhetnek. Érdemes egy csomag fertőtlenítő- vagy tisztítókendőt tartani a fiókunkban, és időnként áttörölni ezeket a felületeket.

Közösen használt eszközök

Ha már a kezünkben van a fertőtlenítőkendő és a saját asztalunk rendbetételével végeztünk, törölgessük le a közösen használt berendezéseket, például a fénymásolót, a kaputelefont, az italautomata vagy a kávéfőző gép kapcsolóját is, amelyeken szintén sok kórokozó található.

Kritikus pontok a mosdóban

„Sajnos a vécéhasználat után sem mindenki mos kezet, pedig még előtte is ajánlott megtenni, mert a legintimebb testrészeinkhez vagy az azzal érintkező ruhadarabjainkhoz nyúlunk ilyenkor. Bár egyre több helyen működik automatikus fertőtlenítés, a vécéülőkére inkább ne üljünk le, ha nem muszáj. A a mosdóban a kórokozók gyűjtőhelye lehet a vécéöblítő, a kilincs, a csap és szappanadagoló is, így azokat is rendszeresen fertőtleníteni, illetve cserélni kell” – tette hozzá a szakorvos.

Ebédszünet a konyhában

 Az iroda teakonyhája is, ahol közös használatban van a hűtőszekrény, a vízmelegítő, a mikró, a mosogató és az egyéb konyhai berendezések, is gócpont. Ezek fogantyúi, gombjai, valamint a mosogatószivacs és a törlőkendő is kórokozókkal lehetnek fertőzöttek, bármilyen gondosan végzik is a rutintisztítást a takarítók. Időnként, ajánlatos pár percet rászánni a leggyakrabban használt tárgyak áttörlésére, fertőtlenítésére. Lehetőség szerint használjunk saját bögrét, az evés előtti kézmosás pedig legyen természetes.

Kórokozók a levegőben

A munkahelyek közös helyiségeiben már a levegő is fertőzött lehet. 

De egy rosszul karbantartott légkondicionáló is okozhat csoportos megbetegedést, például a legionárius betegséget. A munkáltató felelőssége, hogy rendszeresen tisztíttassa a klímaberendezést, hogy ne telepedhessenek meg különféle kórokozók a szűrőkben. A munkatársak pedig azzal tehetnek a legtöbbet, ha betegen otthon maradnak, az irodában pedig – különösen járványveszélyes időszakban – gyakori szellőztetéssel, légfrissítő, légfertőtlenítő spray használatával igyekeznek elkerülni a fertőzést.