A hétfőn érkezett hidegfront következtében az ország nagy részén az átlagos alá hűl a levegő. Sarkvidéki eredetű levegő áramlik fölénk, és a folytatás is télies lesz, kedden még hózáporok is előfordulhatnak. Éjszakánként kemény fagy várható, fagyzugos tájakon a mínusz 10 fok sem kizárt és délután sem mérhetünk 10 fok feletti csúcsértékeket
A reggeli időszakban jelentkező kopásos eredetű ízületi bántalmak napközben sem szűnnek meg teljesen. A tünetek enyhítése érdekében a fájó végtagokat ajánlott melegen tartani és óvatosan, megerőltetés nélkül tornáztatni. A front az időjárás változásaira érzékenyeknél görcsös fejfájást, izom- és hasi görcsöket okoz, vérnyomás-ingadozást és mérsékelt szívpanaszokat is okozhat – olvasható a MeteoKlinika oldalán.
Az immunrendszer megfelelő működését megfelelő tápanyag-, valamint C- és D-vitamin bevitellel javasolt elősegíteni. Az időjárás nem ösztönöz, de nem is kedvező a kerti tevékenységekhez, egészségügyi sétához. A légszennyezettség közepes, a nagyobb városokban egészségtelen a levegő minősége. A pollenszint viszont valamelyest csökken, de az allergiásoknak továbbra is lehetnek tüneteik. A közlekedésben a a fáradékonyság és a figyelmetlenség okozza a fő gondot.
Az óraátállítás hatása hatása még érezhető, gyakori a fáradékonyság, az alvászavar és a figyelmetlenség, sokan ingerültek és türelmetlenek. Ezeken a panaszokon a sok folyadékfogyasztás és a pihenés enyhíthet.
Inkább ne aludjuk át a napot!
Azzal, hogy vasárnap hajnali 2 órakor 3 órára állítottuk az órákat, a téli időszámításhoz képest egy órával kevesebbet alhattunk. A Magyar Alvás Szövetség arra hívta fel a figyelmet, hogy a napi életritmus, az éjszakai pihenés kiemelt fontosságú, az alvás jelentős szerepet játszik a szervezet ellenálló képességének fenntartásában. Bár az otthonlét sokak számára adna lehetőséget a korábbi alváshiányok pótlására, a cirkadián ritmushoz igazodás, azaz a nappalok és az éjszakák váltakozásához történő alkalmazkodás ütemét a rendkívüli helyzetben sem célszerű megbontani.
Folyamatos otthonlét esetén is legyen rendszer az alvási szokásainkban: feküdjünk és keljünk ugyanabban az időben. Ajánlott a rendszeres testmozgás, de inkább ne közvetlenül lefekvés előtt tegyük. Alvás előtte négy órával már ne igyunk koffeintartalmú italokat és ne együnk nehéz, fűszeres vagy cukros ételeket, kerüljük a túlzott mértékű alkoholfogyasztást és a dohányzást is. A nyugodt alváshoz fontos a szoba átszellőztetése és sötétítése, valamint a kényelmes fekhely is. A szakemberek azt ajánlják, elalváshoz és az éjszaka folyamán is próbáljunk meg kizárni minden zajhatást.